Možná jste se shlédli v té krásné staré vyřezávané postýlce, která už léta stojí jako ozdoba u rodičů na chatě.
Přemýšlíte, v čem bude vaše miminko spát a představujete si, jak by to bylo romantické, kdyby to mohlo být právě v ní.
Nemyslíte, že už je to spíše kousek, který skrývá mnohá nebezpečí a tak patří spíše do muzea?
Uvědomte si, že dětská postýlka je jediný kousek nábytku, který je určen k tomu, aby v něm dítě zůstávalo samo bez hlídání a tak je při jejím výběru potřeba být obzvláště opatrný.
Je lepší, když jsou od sebe jednotlivé příčky ve stranách postýlky maximálně 6 cm vzdáleny.
Aby tělo dítěte nemohlo z postýlky vyklouznout, nebo se mezi příčkami zaklínit. Žádná příčka nesmí být nalomená, naštípnutá nebo s třískami, aby se miminko o ni nemohlo poranit.
Rohové sloupky by neměly příliš přesahovat okraje postýlky do výšky. Ozdobné knoflíky a sloupky znamenají pro dítě nebezpečí navíc.
Dítě se o ně zranit může nebo se za ně může zachytit jeho oblečení.
Zřekněte se postýlek s vyřezávanými ozdobami.Dítě se o ně může snadno zranit nebo se do nich může zaklínit některá jeho končetina.
Matrace by měla být od vrchní hrany ohrádky vzdálena minimálně 60 cm (měřeno když je matrace ve své nejvyšší a ohrádka nahoře v nejnižší poloze).
Ujistěte se, že matrace pevně sedí v rámu postýlky. Neměli byste být schopni mezi matraci a rám zasunout dva prsty vedle sebe.
To proto, aby ve chvíli, kdy dítě začne chodit kolem postýlky, se mu mezi matraci a rám nezaklínila noha. Matrace by měla být kvalitní a pokud možno nová s pratelným povlakem.
Do té doby než vaše dítě začne projevovat více aktivity umístěte kolem dokola do postýlky měkkou podložku – molitanové mantinely, aby se nemohlo uhodit.
Ale nejpozději ve chvíli, kdy je dítě schopné si samo v postýlce stoupnout je musíte odstranit.
Mohly by dítěti posloužit k vyšplhání z postýlky.
Podložky a ochranné mantinely by měly být k postýlce pevně připevněny (uvázány na minimálně 6 místech). Provázky, kterými jsou přivázány, by neměly být delší než 30 cm aby si je dítě nemohlo omotat kolem krku a nedošlo k jeho uškrcení.
Pokud máte nad postýlkou něco pověšené (závěsný kolotoč, zarámované obrázky), měli byste to sundat ve chvíli, kdy na ně dítě dosáhne.
Nedávejte postýlku blízko okna. Jednak je zde často průvan, ale dítě by hlavně mohlo vylézt a vypadnout z okna.
Nedávejte postýlku na místo, kde během dne svítí přímé sluneční světlo – hrozí nebezpečí přehřátí.
Při umisťování postýlky musíte dbát na to, aby z ní dítě nedosáhlo na elektrické šňůry, lampy a stínítka. Dítě by na sebe mohlo lampu strhnout a zranit se.
Pozor na nábytek v blízkosti postýlky – dítě by po něm mohlo vyšplhat ven z postýlky.
Nedávejte postýlku v blízkosti rolet – dítě by se mohlo zamotat do provázků.
Nenechávejte v postýlce chrastítka, kousátka a různé gumové hračky. Mohly by se dítěti vzpříčit v pusince a mohlo by se zadusit.
Bez ohledu na to, jak dobrou postýlku koupíte, pokud se o ni nebudete náležitě starat přestane být pro vaše dítě bezpečná.
Pokud máte skládací postýlku, pozorně si přečtěte návod a pečlivě podle něj postýlku sestavte.
Pravidelně dotahujte šrouby a matice, kontrolujte zástrčky. Kontrolujte vodící kolejničky, zda nedošlo k jejich poškození a nejsou na nich ostrá místa.
Pokud s postýlkou pohybujete přesvědčte se, že pohybem nedošlo k uvolnění některého šroubu a že vše sedí na svém místě a postýlka je náležitě pevná.
V případě, že měníte výšku umístění matrace, zkontrolujte, zda je pevně umístěná a nehrozí její propadnutí.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně