Černé perly byly dlouhá léta loveny ve Francouzské Polynésii. Tahiti a její ostrovy jsou již dlouhá staletí přímo mýtickým rájem pravých černých perel. Západní civilizace ale Tahiti objevila mnohem později, tedy v době, kdy černé perly již měly svou vynikající reputaci díky výjimečné hodnotě a vzácnosti. Díky tomu začaly černé perly ve svých klenotech využívat nejbohatší třídy a šlechta, a tak černé perly získaly pověst perly královen nebo také královen z perel. Díky své ojedinělosti a velkému nedostatku byly černé perly velice oblíbené. Rovněž i v současné době jsou perly žádaným obchodním artiklem, ale dnes jsou černé perly chovány na farmách převážně v Polynésii.
Černé perly se rodí v černých perlorodkách nebo černých perlotvorkách. Abychom to upřesnili, jde o černou, tzv. povídavou perlorodku, která žije v mořích Franouczské Polynésie. Černá perlorodka ale není skutečnou ústřicí, nýbrž zvláštním druhem měkkýše. Černé perly se rodí ve dvojchlopňových měkkýších, kteří mají postranně stralčené tělo, jehož hlavní část je tvořena externími skořápkami, které jsou složeny ze dvou hřbetních sklápěcích částí. Skořápka s latinským názvem Pintada Margaritifera může mít barvu v rozmezí od černé až po šedou.
Perly ze skořápek "Pintada Margaritifera" se distribuují skrze tropické vody Indického a Tichého oceánu z Perského zálivu do zálivu Kalifornie, a z Japonska do jižních tichooceánských moří. Ústřice Pintada Margaritifera byla objevena i u Cookových ostrovů, Fidži, Samoi, Nové Caledonie, na Filipínách, v Panamském průlivu a také v Kalifornském zálivu.
Chování perlorodek je velmi dlouhý proces náročný na péči a pozornost, což je způsobeno především neskutečnou křehkostí Pintady Margaritifery. Perloví farmáři ve Francouzské Polynésii neustále sledují černou ústřici. Přijde-li bouřlivé počasí, ponoří ústřice hlouběji do laguny. Až se počasí umoudří a oteplí se, ústřici přesouvají na chladnější místa v laguně.
Perly se svým mdlým stříbrojasným třpytem mají odnepaměti tajemnou přitažlivost. Díky této přitažlivosti zdobily nejen sochy řeckých bohyň, ale také hrdla živoucích bohyň, jako byla třeba Kleopatra. Perly tedy mají různé barvy. Už jsme se dozvěděli o barvě černé perly, o běžné barvě perly, ale ve Francouzské Polynésii můžete vedle bílých, krémových či do žluta zbarvených perel narazit na perly obsidiánové, střibřitě šedé nebo antracitové. Dále existují i tzv. perly paví se zelenou barvou, které rostou ve Francouzské Polynésii u Gambierových ostrovů.
Černé, antracitové a šedé perly se rodí pouze v lagunách souostroví Francouzské Polynésie, tedy na Tuamotu a Gambierových ostrovech. Ve vodách těchto soustroví černé perly sice vznikají, ovšem centrem vývozu je Tahiti, což je největší a nejosídlenější ostrov Francouzské Polynésie. Na Tahiti naleznete i hlavní město Papeete. Existují dva způsoby, kterými se perly rodí: na první místo můžeme zařadit zrod perly bez zásahu člověka. Takto zrozené perly jsou velmi vzácné. Jejich množství představuje přibližně jeden kus z 15 tisíc perel. Dále se perly rodí s přispěním člověka, kdy perly vznikají díky složité součinnosti člověka a perlorodek.
Další zajímavé články najdete v našem přehledu nebo v OK poradně.