tak jak jsme slíbili, rozšířili jsme naši nabídku o chovatelské potřeby. Jsou v ní kategorie, kde pohodlně nakoupíte krmení, pamlsky a další potřeby pro vaše mazlíčky, psy, kočky, křečky, morčata, ptáky atd. Zkrátka co nejvíce potřeb pro chovatele všeho druhu včetně akvaristiky, teraristiky, potřeb pro výcvik a výchovu.
Budeme se snažit zprostředkovávat vám to nej z chovatelství včetně informací, článků, týkajících se výchovy, učení, stravy a zdraví vámi chovaných druhů zvířat a tvorů. Zaměříme se na krmení mladých koček, psů atd. Hlodavci, křeček, morče, koně a další, také budou tématy našich článků pro vás. Třeba i události, výstavy atd. Pokud budete mít zájem, můžete i vy přispět do vínku svými názory a zkušenostmi. U každého produktu bude prostor pro diskusi. (Pouze ilustrativní foto, ale přesto z vlastních chovatelských aktivit aj.).
Začneme dnes třeba krmením a to právě krmením malých zvířátek, štěňat, koťat. Právě správné krmení je důležité pro správný vývoj kotěte, štěněte, papouška a ostatních doma nebo i na venkově chovaných zvířat. Samozřejmě i pohyb, prostředí a výchova. U papouška je to správná volba druhu zobu pro druh, který chováte. Jsou zde rozdíly jako u psů mezi rasami. Některý potřebuje zob, jiný šťávičky, kašičky atd. Třeba ten můj papoušek, ten je na všechno, ale kašičky mu "jedou" nejvíce. Morče se musí zavalit senem, pak je v teple. Reaguje na každý pohyb a vítá vás. Horší je, když se tento zvuk váš papoušek naučí, pak máte morčat víc. Když se naučí papouch zvuk vašeho budíku, máte vstávání zajištěno atd. Kapitola sama o sobě je papoušek a křečci.
Rozhodnutí pořídit si do rodiny nebo k sobě jakékolik zvíře nebo tvora obnáší řadu nutných kroků a "úprav" ve stylu a chování všech členů rodiny. Je to řada kompromisů, které musíte udělat, aby se ve vaší blízkosti cítili dobře, byli vámi chráněni a získali ve vás kamaráda. Toho můžete správnou výchovou získat i vy a obohatit se o další rozměr citů. zvířata vám většinou vrátí to, co jim dáte nebo jim uděláte.
ilustrativní foto: Německý Pinč - Andreas (6 měsíců)
Jako u malého ídtěte i u štěněte je důležité aby bylo kojeno mateřským mlékem, které je pro něj velmi důležité a dostane do budoucna ten správný základ živin. Pro vývoj štěněte je důležité, aby bylo kojeno minimálně po dobu šesti týdnů. Přikrmovat štěňata samozřejmě můžete začít již dříve a to tak od tří týdnů, kdy se jim začínají prořezávat ostré, mléčné zuby.
Pořiďte mu vlastní misku na jídlo a misku na vodu (pokud samozřejmě nemáte štěňat více). Miska s vodou musí být vždy k dispozici, celých 24 hodin a nejlépe čerstvá. Misku od jídla také vždy po krmení umyjte. Stejně tak misku od vody. Misky dnes lehce a levně pořídíte včetně gumy, která zabraňuje jejímu ujíždění po kachličkách nebo na kluzké podlaze. Pokud je štěně vašeho dítěte, ať dělá kolem štěněte všechno samo, jako ostatně i další úkony kolem psa, povely atd. Snad jste si vybrali to správné plemeno a nebo snad je vaše dítě dostatečně tvrdé, aby bylo psem akceptováno.
Podle vašeho zaměstnání nebo vstávání v rodině, si přizpůsobte krmení. Budete se možná muset zpočátku přizpůsobit, než si štěně na stravovací režim navykne a možná, než si navyknete vy. Důležité je v tomto navykat štěně na pravidelnost krmení. Správné návyky se bohatě vrátí. Takže, aby štěně navyklo na dobrý krmný režim, podáváme mu krmení vždy ve stejnou dobu a misku mu ponecháme pouze asi 20 minut, pokud má dobrou stravovací morálku nehubne, netloustne, a roste pomalu, což je velmi důležité (viz. níže). Když se před tím s ním proběhnete, lépe mu vytráví. Pak možná budete muset po cca půl hodině ještě jednou.
Zpočátku přikrmujte štěňata mlékem, ohřátým na tělesnou teplotu, přidejte např. žloutek, dětské piškoty, krupičnou kaši, odvar z ovesných vloček, rohlík. Tímto způsobem přikrmujte štěňata cca týden. Potom stravu rozšiřte o kvalitní vařené nebo syrové maso, které by mělo být namleté, ovesné vločky, rýži, piškoty, tvaroh nebo sýry. Tvaroh můžete dávat i jako svačinku.
Stravu můžeme ředit (i granule) teplým čerstvým mlékem (tělesná teplota) nebo masovým či zeleninovým vývarem (také na tělesné teplotě). Štěněti podáváme také syrovou, jemně mletou mrkev nebo mrkvovou šťávu, kterou přimícháme do krmné dávky. Nikdy ne studené a nikdy ne horké!!!
Pokud má štěně pohyb, musí přijímat vydatnou stravu. Zdravé štěně si samo "řekne" kolik a i sami časem odhadnete, zda mu stačilo. Poté co štěně potravu zkonzumuje (když ne, příště uberte nebo přidejte), misku ukliďte, bude vědět, že čas na jídlo skončil (interval viz. výše). Když pak vezmete misku do ruky, bude již vědět, co se chystá. Nezapomeňte, množství jídla upravte tak, aby štěně vše snědlo.
Do věku 3-4 měsíců se doporučuje krmit 4x denně. Od 4 do 6 měsíců upravte dobu krmení na 3x denně. Od 6 měsíců do 1roku 2x denně. Od jednoho roku stačí krmit 1x denně nebo rozdělit na ranní a večerní krmení. Dávky krmiva zvyšujte jen pozvolna. Krmné dávky, podle stáří a váhy psa najdete na balení s granulemi. Strava musí být vyvážená a takto radí i všichni přední výrobci a dodavatelé potravy. Když to přeženete, můžete zapříčinit nesprávný růst, odchylky a také např. zvápnění kostí atd. Říkají vám něco medvědí tlapky? Granule jsou již vyvážené ve svém složení a štěně v nich získává vše co potřebuje ke svému správnému růstu. Pozor na podávání pamlsků - nepřehánět!!!
V případě, že chcete štěně navyknout na kompletní suchou potravu, začněte mu nabízet v období asi jednoho měsíce jeho věku malé dávky konzervovaného masa a v několika dalších týdnech přidávejte kompletní suchou krmnou směs určenou pro štěňata v tomto věku. V osmi týdnech by pak štěňata měla být krmena pouze touto speciální, štěněčí suchou stravou. Můžete mu vybrat s příchutěmi - jehněčí, hovězí atd. Samozřejmě je to i věc názoru, kdy se i suchá strava dá namočit a tím více zasytit.
Nejvyšší nároky na kvalitu stravy má štěně ve věku dvou až šesti měsíců stáří. V tomto období štěně roste, sílí a vyvíjí se. Hlavní jídlo by mělo být podáváno vždy večer, po skončení všech aktivit, aby je štěně mohlo v klidu a dobře strávit. Strava by měla být pestrá a štěněti by měla chutnat. Také nejíte jen jeden typ jídla. Každému chutná něco jiného a každý chovatel jistě brzy přijde na to, co chutná a vyhovuje jeho psovi, a jaké přílohy ve stravě odmítá a po čem se jen zapráší.
Opatrně s kostmi. Štěněti, ale ani dospělému psovi nikdy nedávejte drůbeží a jiné duté a lámavé kosti. Když, tak mu dopřejte kosti telecí. Na trhu je také dostatek bezpečných náhražek za kosti, například žvýkačky z kůže, která mají štěňata i dospělí psi ve velké oblibě a dobře se jejich žvýkáním i zabaví.
Hlavní podíl výživy štěněte musí tvořit základní zdroje bílkovin a tuků, tedy maso, vnitřnosti, sýry, vejce apod. Tuky a proteiny by měly být v potravě vždy obsaženy v rovnováze. Optimální příjem tuků a proteinů rozlišené podle věku psa je uveden vždy v tabulce. Štěňatům v období růstu, pokud jim není podáváno kompletní suché krmivo, se také doporučuje přidávat vitamíny, minerálie a pro dobrý vývoj kostry preparáty se správným poměrem vápníku a fosforu. Sledujte nápovědy na baleních stravy. Existuje řada značek, např. EUKANUBA, NUTRAM, ACANA, ANKA, PEDIGREE a další.
Kombinace granulí a domácí stravy není až tak příliš vhodná, protože naruší optimální hladiny látek v granulích. Nejlépe je konzultovat krmení se zkušeným veterinářem. Pokud chcete pro svojeho mazlíčka pestrost, můžete zpočátku kombinovat formu krmení v chodech.
Vždy však pozor! Pokud štěně dostává např. příliš mnoho vápníku, hrozí mu osteochondróza. Pokud je ke kompletnímu krmivu přidáváno maso, tedy vlastně nadbytek fosforu, který s sebou při vyplavování z organismu bere i vápník, může zase vzniknout odvápnění, které vede k vývojovým vadám.
Vrátím se k pomalému růstu. Ten je nutný k tomu, aby se rostoucí kosti stačily sytit vápníkem a nevytahovaly se do délky a nezůstaly tenké a špatně rostlé. Vyroste-li pes příliš rychle, jeho kosti a klouby nemají dobrý základ a navíc je na ně pes brzy příliš těžký, což vede k ortopedickým poruchám vývoje kloubů.
Každá rasa má specifické nároky na stravu. Rozdělení je na malá plemena, střední plemen a velká plemena psů. Malá plemena dospívají brzy, tělesně se vyvíjejí velmi rychle, a nárůst hmotnosti je tedy také velice rychlý. V růstu mají tato plemena velkou energetickou potřebu, která po ukončení růstu a zmenšení krmné dávky rychle klesá. Je však potřeba zajistit, aby štěňata nebyla překrmována, neboť nadváha škodí zdraví. Vývoj u středních plemen probíhá v několika fázích. Asi v devíti měsících věku štěněte výrazně stoupá váhový přírůstek, aniž by pes měl větší potřebu příjmu potravy. Pes dorůstá do výšky dospělého psa a dál se vyvíjí váhově bez potřeby zvyšování krmné dávky. Výživa štěněte je u těchto plemen nejtypičtější. Velká plemena se vyvíjejí a dospívají poměrně dlouho. Nejvyšší nároky na výživu jsou do šesti měsíců věku. Problém u těchto plemen spočívá v udržení optimální rychlosti jejich růstu a v optimálním zásobení organismu vápníkem a fosforem. Rychlost růstu vyplývá z energetické bohatosti krmné dávky, pokud je krmná dávka nadměrně energeticky bohatá, dochází k velmi rychlému růstu štěněte a kosti, i při dostatku všech důležitých stavebních látek, nestačí tvořit pevnou a dostatečně silnou kostní tkáň, což vede k bolestivosti a deformitám končetin.
Samozřejmě nezapomeňte ani na vydatný pohyb štěněte. Ten poslouží i vám. Také mu najděte kamarády a naučte je vše, co vám pak následně přinese radost. Pořiďte mu jeho kartáček na zbuy, kartáč na srst atd. Až patro zprovozníme, najdete zde více informací podobného typu.
Pokud jste dočetli až sem, děkuji za pozornost!