V současné době si lidé přivážejí z dovolené nejen fotografie, ale moderní záležitostí jsou již několik let i videozáznamy. Natáčení na videokamery přece nepatří k obtížným činnostem. Zvláště, vyberete-li si vhodný kousek...
Avšak než si videokamery zakoupíte, je nutné si ji dobře vyzkoušet. Nejprve byste si měli uvědomit, jak se kamera drží. Drží se dobře? Co její hmotnost? Nebude vás kvůli ní po krátké době bolet ruka? Dále jsou důležité ovládací prvky na kameře. Díky nim se rychle dostanete k jejím klíčovým funkcím, mezi které patří i optícké přiblížení (jeho snadná dostupnost je velmi důležitá!). Nechte si ukázat hlavní menu. Je snadno a rychle pochopitelné a intuitivní? I to je jedna z klíčových vlastností dobré kamery.
Dobré videokamery rychle reagují na povely. Spolehlivě zabrání dobré momentce právě pomalý zoom či ostření.
Přiblížení patří mezi důležité vlastnosti videokamery. Čím větší přiblížení videokamery mají, tím lépe. Dnešní videokamery jsou běžně opatřeny až desetinásobným zoomem, což je dostatečné pro většinu záběrů. Měli bychom rozlišovat optický a digitální zoom. Digitální zoom totiž snižuje kvalitu obrazu.
Záhodnou je rovněž optická stabilizace obrazu. Díky ní obdržíte ostrý obraz záznamu, i když se nám například při záběru hodně klepe ruka. Pro pokročilé jsou dobré také různé filtry či adaptéry, které se umísťují na oko videokamery.
Záruku kvalitního videozáznamu vám poskytne pouze velký CCD snímač s vysokým rozlišením. Senzory videokamery se v současné době pohybují svojí velikostí mezi hodnotami 1/3 a 1/6 palce (palec = 2,54 cm). Nezáleží pouze na velikosti snímače, ale také na rozlišení. To se pohybuje od několika set pixelů až po několik megapixelů. Lze říci, že množství pixelů závisí na ceně. Megapixelové videokamery tedy budou patřit rozhodně k těm dražším.
Dalším způsobem, jak zvýšit kvalitu videozáznamu, je model opatřený namísto jedním rovnou třemi CCD. Co nám to přinese? Za prvé lepší barevnost záznamu, která se mnohem více blíží realitě. Za druhé také méně chyb záznamu. Ovšem, za tzv. tříčipové videokamery si také připlatíme.
Médií, na která lze nahrávat, je celá řada. Za prvé lze použít mini DVkazety, které využívají zejména rozšířené a levné videokamery. Bohužel nepatří k těm odolným, dokonce je možné říci, že jsou tragicky neodolné.
Přístroje, které nahrávají na paměťové karty, patří k odolnějším a vydrží toho mnohem více. Některé takové videokamery jsou i odolají i vodě. Jako všechno, i tyto videokamery mají svá ale. Tím základním je v tomto případě kvalita záznamu, která nemusí být nijak vynikající.
K nejrozvinutějším patří kompaktní high-tech výrobky (videokamery HDD), které jsou vybavené integrovaným pevným diskem, jehož kapacita dosahuje desítek gigabitů. Na takové pevné disky potom můžete uložit několik hodin záznamu, a to ve výborné kvalitě.
K problémům videokamery patří natáčení v šeru. Levné videokamery v tomto prostředí jednoznačně neuspějí, vybavenější videokamery jsou doplněny infračerveným světlem, díky kterému jsou schopné natáčet i v absolutní tmě. Bohužel je nutné počítat s monochromatickým zeleným nádechem obrazu. Plánujete-li časté natáčení v noci či za šera, můžeme vám doporučit videokamery, které jsou opatřeny sáňkami pro reflektory a blesky.
Malé kamkordéry (z anglického camcorder = camera recorder - přenosná kamera se záznamovým zařízením) nepatří k těm nejlepším zařízením na záznam zvuku. Na trhu existují videokamery, které mají snímač zvuku umístěný vpředu. Je-li totiž snímač zvuku umístěn vzadu, zvuk je tlumen a smíchán s okolním ruchem. Navíc se do zvuku může přidat i hluk motorku například od zoomu. A proto je také dobře vybírat si videkamery se vstupem pro externí mikrofon. Nezavrhujte jej, může se hodit!
Kamery určené pro domácí potřebu dnes začínají být bez hledáčků. Hledáček moderní videokamery nahrazuje výklopný displej, který navíc často bývá dotekový. Taková obrazovka videokamery by měla mít rozlišení přibližně 200 000 pixelů. Bude-li mít menší rozlišení, nemusíte poznat, jestli kamera obraz zaostřila. Minimální délka uhlopříčky by měla být 7 cm.
Další důležité prvky videokamery jsou výdrž přístroje na baterie a možnost připojení k počítači. Zjistěte si, vystačí-li si videokamery s USB portem, kterým je vybavena převážná většina počítačů, nebo potřebuje-li FireWire, u kterého byste si pravděpodobně museli pořídit k PC zvláštní rozšiřující kartu, a tak by vám videokamera přinesla další nutný výdaj.
Dobré je také vědět, za jak dlouho je kamera připravena natáčet po zapnutí. Pamatujete, že čím rychleji se rozjede, tím méně záběrů promešká.
Nyní již víte, na co všechno si dát pozor, a tak neváhejte, a hurá na nákupy! ;-)
Další informace o videokamerách naleznete v článku Jak vybrat videokameru.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.