Někteří lidé říkají, že perly nosí slzy. Těžko říct, jak moc je tato pověra založena na skutečnosti, ale obecně můžeme tvrdit, že perly, které necháte jen tak ležet a nebudete je nosit, ztratí lesk. Pro řadu lidí je záhadou, čím to je, že nenošené perly ztrácejí lesk. To ovšem neplatí o mineralogovi. Snad každý mineralog Vám vysvětlí, že tato vlastnost perel je podmíněna vázáním molekul vody do molekul perly, protože perly jsou vlastně produktem živého organismu. A my jsme změřili, že perly odčerpávají z organismu energii. Díky tomu také perly přicházejí o svůj lesk a stávají se matnými v době nemoci jejich nositele. Je to způsobeno tím, že perly nemají v té době dostatek energie, a také jim chybí i důležitá voda. Právě v době nemoci organismy vyzařují negativní energii, a ta je odpovědná za matnost perly.
Perly byly také v dobách starověku využívány jako prostředek pro léčení. Přijde Vám to podivné? Nedivte se. Perly mohou překvapit čímkoli. Skutečností ale je, že nejen staří Indové poznali léčivé účinky perel. I Kleopatra používala perly ke zhotovení tzv. nápoje lásky (viz náš článek Perly a legendy). Použití perly v tomto případě bylo založeno na podobném principu jako například šumivé tablety. Perly se prostě rozpouštěly ve víně, a potom se mohly vypít. čím to, to je otázka, na kterou jsme nalezli odpověď až v dnešních dobách. V perlách je hodně vismutu - to je prvek, jehož nedostatek může v organismu vyvolat vážné choroby, ale je složité dostat ho do organismu. Díky tomu, že perly tuto látku mají, mohou mít i léčivé účinky.
Perly si v lidských dějinách získávaly velkou oblibu. Perly byly velmi oblíbené například ve starověkém Egyptě či v antickém Řecku a Římě. Nelze ani vynechat Evropu šestnáctého století... Perly se postupně staly značně ceněnými šperky. Perly byly často považovány za magické, neboť v těch dobách byly k mání výhradně perly přírodní, které rostly velmi málo a jejich získávání zaplatilo mnoho lidí svým životem. Představte si, že perly získávali nazí domorodci, kteří se potápěli pro perlorodky až na dno moře přibližně kolem hloubky třiceti metrů. Když perlorodky z mořského dna vysbírali, museli se vynořit a před vynořením často překonat nejrůznější nástrahy, často v podobě samotných žraloků. Navíc z vylovených perlorodek obsahovala perly zpravidla jedna z dvaceti tisíc.
Záhady okolo perly ale nebyly pouze tajemstvími starověkého Egypta nebo Evropy šestnáctého století. Ač se to může zdát neuvěřitelné, je skutečností, že napočátku třetího tisíciletí stále přesně nevíme, jak perly vznikají. Původní tvrzení, že základem perly je zrnko písku, které proniklo pod plášť perlotvorky, bohužel neodpovídá současným výzkumům. Nové výzkumy totiž dokazují, že plášť je okolo těla mlže tak dokonale obepnut, že není možné, aby bez násilného zásahu dovnitř proniklo nějaké cizí tělísko. A tak otázka po vzniku perly stále zůstává nezodpovězena....
Rozlišujeme perlorodky a perlotvorky. Perlorodky jsou sladkovodní mlži, zatímco perlotvorky jsou mořští mlži. Černé perly se rodí pouze v lagunách atolů Francouzské Polynésie, kde se perlotvorky množí přirozenou cestou. Nová perlotvorka se zrodí po splynutí vajíčka a spermie perlotvorky velké, které volně plovou v lagunách. Po splynutí vznikne larva, jejíž velikost dosahuje přibližně velikosti špendlíkové hlavičky. Postupně se nechají dorůst do velikosti pětikoruny, a posléze jsou vyloveny do košíků, které se v lagunách vznášejí na lanech. Tam jsou ponechány přibližně rok a půl, kdy se vytahují postupně z košů. Do každé perlotvorky se udělá sklapelem štěrbina poblíž pohlavní žlázy. Perlotvorka se mírně rozevře, vloží se do ní malá kulička lastury ze sladkovodní perlorodky. Ihned po tom se perlotvorky vrací v koších do lagun. Následně dojde k vytváření ochranného povlaku uvnitř perlotvorky, čímž vzniká perla. Černé perly vznikají vylučováním konchiolinu, který černým perlám dodává jejich charakteristické zbarvení. K tomuto procesu, kterým vznikají černé perly, však dochází pouze ve Francouzské Polynésii.
Perlotvorka se posléze ponechá další tři roky v koších lagun. Po uplynutí této lhůty se ústřice vyjme z laguny a z ústřic se vytáhnou perly. Perly se dále roztřídí podle odstínu, velikosti, lesku a tvaru.
Poté přichází na řadu jejich cesta po světě, ale o tom už vypráví jiný článek.
Další zajímavé články najdete v našem přehledu nebo v OK poradně.