Ukradli vám telefon? Nejen že investované peníze zmizely, ale k tomu si ještě musíte zařídit novou SIM kartu. Jakoby toho ještě nebylo dost, máte-li paušál, musíte se obávat o svůj telefonní účet, a navíc jste v telefonu měli nějaké choulostivé údaje, sms či fotografie přátel nebo rodiny. Taková událost pořádně namíchne snad každého! Majitelé chytrých telefonů ale mohou využít aplikací, které "chmatákovi" znepříjemní další nakládání s kradeným mobilem. Můžete zamknout telefon, ovládat ho na dálku, anebo ho nechat, ať Vám nahlásí číslo nově vložené SIM karty či místo, kde se právě pohybuje!
Mobilní telefon je univerzálním nástrojem, který začíná plnit podobnou funkci, jakou kdysi plnila peněženka. Je zde to, co dříve bývalo právě v peněženkách - kalendář, osobní poznámky, fotografie, kontakty přátel. Nenechavci se obvykle o obsah přístroje nezajímají, ale těžko si lze představit, že se nepodívají, jestli v ukradeném kousku nějaký poklad není. Naštěstí existuje celá řada programů, které mobil v případě ztráty zabezpečí.¨
Smartphone můžete uzamknout číselným kódem. Z odcizeného přístroje potom nikdo nic nevyčte. Pokud nenechavec nezná kód, nemůže přístroj jakkoliv ovládat a telefon pouze přijímá hovory. Zabezpečení přístroje číselným kódem nabízejí všechny chytré telefony, a dokonce i mnohé běžné telefony. K zámku telefonu se dostanete krátkým stisknutím vypínacího tlačítka a volbou položky "Zamknout telefon". Předvolený kód 12345 s ohledem na bezpečnost doporučujeme změnit v nastaveních zámku.
Když uživatel vloží do telefonu novou SIM kartu, mobil se zeptá, má-li zkopírovat do adresáře kontakty. Díky funkci pro určení SIM karty lze přístroj blokovat výhradně pro jednu kartu. Při vložení další karty se přístroj automaticky uzamkne a neumožní žádné operace. Odblokovat funkci není možné bez znalosti číselného hesla.
Data, která během všedního dne často používáme, běžně nezamykáme. Pro naši práci s telefonem by taková aplikace představovala zbytečné problémy. Zdržovala a nutila by nás neustále odemykat číselným kódem telefon. Dnes ale existují takové aplikace, které uzamknou pouze určený obsah, a zbytek přístroje ponechají bez problémů dostupný. Jestliže chcete mít například telefon plně funkční a chránit vstup do galerie fotografií nebo archivu SMS zpráv, lze použít aplikaci Best krypto nebo Splash ID. Pro otevření chráněného souboru je vždy nutné vložit číselné heslo.
Jsou také aplikace, které Vám umožní snadno zjistit, kde se odcizený mobilní telefon nachází, a to i na dálku. Jednou z takových aplikací je PhoneBAK, který při vložení cizí SIM karty okamžitě odešle SMS zprávu s informací o poloze přístroje na předem zvolené telefonní číslo. Z příchozí textovky vyčtete číslo základnové stanice, poblíž které se odcizený telefon nachází. Ve městech dokonce přesnost určení místa roste, neboť zde je síť základnových stanic hustší. Odeslaná textová zpráva obsahuje také telefonní číslo nového majitele přístroje. Je-li tato karta vázána na paušální tarif, lze ve spolupráci s operátorem zjistit jméno nového majitele přístroje. O odeslání identifikační zprávy se nový majitel samozřejmě nedozví. Tyto operace probíhají v utajení.
K mání jsou i telefony, které se dají zablokovat i na dálku. Na telefonní číslo karty, která je vložena v mobilu, stačí odeslat textovou zprávu ve stanoveném formátu. Přístroj se pak uzamkne, čímž ochráníte nejen data, ale také svůj telefonní účet.
Další zajímavé články najdete v našem přehledu nebo v OK poradně.