Tomu, kdo někdy zkoušel vyvrtat díru do zdi v panelovém domě, není třeba vysvětlovat přednosti příklepové vrtačky. Do betonu, cementu nebo jiných pevných materiálů se bez příklepu vrták prostě nedostane. Rozhodující při nákupu příklepové vrtačky je její výkon. Modely se 450 watty zvládnou kupříkladu vyvrtat otvor v betonu o průměru třinácti milimetrů. Naproti tomu takové 1000 wattové vrtačce nečiní potíže ani dvoucentimetrová díra. U příklepových vrtaček je samozřejmostí možnost vypnutí příklepu, které je nutné při vrtání do dřeva či kovu.
Výhodný je rovněž přepínač pravého a levého chodu, jenž pomůže při zaseknutém vrtáku, ale i při povolování či utahování šroubů a vrutů. Vrtačky s rychloupínadlem nepotřebují žádnou přídavnou kličku, stačí vrták pouze vložit a zaklapnutím nebo pootočením jej připevnit. Přednosti ocení nejen ten, kdo často mění vrtáky, ale také roztržitý kutil, který kličku neustále ztrácí.
Specialitou některých vrtaček je možnost nastavení kroutícího momentu, označovaného jako Power Control, což lze využít při sériovém šroubování nebo při řezání závitů.
Příklepová vrtačka je sice univerzálním nástrojem, ale její jednotlivé funkce lépe zvládne speciální nářadí. Kdo tedy potřebuje vybourat větší otvory do zdí nebo podlahy, měl by si opatřit či vypůjčit bourací kladivo. Na časté vrtání do dřeva nebo kovu je praktičtější lehká vrtačka bez příklepu a na šroubování jednoho vrutu za druhým se vyplatí pořídit akumulátorový šroubovák.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně