Kolik znáte lidí, kteří dnes nevlastní mobilní telefon a ani neuvažují o jeho koupi v blízké budoucnosti? Já bez nadsázky nikoho takového neznám, a pokud ještě takoví lidé existují, dobře jim tak. Jak si ale má nezkušený zákazník vybrat mobil, který mu bude plně vyhovovat? Spolehnout se na „komerční“ rady některých prodavačů a operátorů může být někdy i nebezpečné.
Několik kritérií, podle kterých si můžete vybrat ten správný telefon právě pro vás. (není věnováno výběru konkrétního operátora, ani tomu, jestli si vybrat předplacenou službu, paušál atd., pouze si řekneme pár slov o přístrojích).
Především by se vám měl telefon vzhledově líbit. V prodejně máte vždy možnost si vzít přístroj do ruky, potěžkat si ho, a celkově si tedy vyzkoušet, jestli vám padne. Neměl by být příliš velký a neohrabaný, i když dnes takových přístrojů už moc není, spíše se stále častěji nabízí opak – přístroj by neměl být ani přehnaně malý, neboť malá tlačítka a menší displej mohou některým lidem značně znepohodlnit používání telefonu. Záleží i na celkové hmotnosti telefonu. Ta by neměla být příliš velká, ale ani malá. Je na každém zákazníkovi, aby si vybral, co mu vyhovuje, protože někdo má radši o několik gramů těžší přístroj, protože při jeho nošení alespoň cítí, že ho má u sebe, a naopak jsou lidé, kteří chtějí mít mobil co nejlehčí, osobně si ale myslím, že to není příliš opodstatněné, protože zase tak velká zátěž nošení telefonu přece jen není.
Telefon by měl mít pokud možno co nejpřehlednější ovládání, ve kterém byste byli schopni se jednoduše a bez nějakých problémů orientovat, a to i intuitivně bez použití návodu. Velmi důležitá je nabízená škála funkcí, které telefon podporuje. Zde je důležité, jestli kupujete telefon čistě jen pro volání a SMS, nebo jestli si hodláte pořídit složitější manažerský přístroj, který má samozřejmě mnohem více funkcí. Obecně platí, že není příliš dobré říkat si „tohle je hloupost a nikdy to nevyužiju“, protože většinou nevíte, co vás kdy potká a může se vám stát, že za půl roku budete muset mobil prodat a pořídit si nový. Je to samozřejmě nevýhodné, protože s prvním majitelem již značně klesá cena přístroje, ať je v sebelepším stavu, a tedy ho většinou jen se štěstím prodáte za 2/3 původní ceny.
Znamená, že máte možnost uložit si pod jednotlivá čísla na klávesnici záznamy z telefonního seznamu a potom můžete ta která čísla vytáčet pouze stisknutím a podržením klávesy. Tuto funkci využijete zejména, pokud často voláte v situaci, kdy je vám každá vteřina dražší, než cokoliv ostatního, a také, máte-li příliš moc obsazený telefonní seznam a orientace v něm není zrovna procházka růžovým sadem. Dnes se prakticky nesetkáte s telefonem, který by tuto funkci nepodporoval.
To využijete zejména, pokud plánujete pořízení telefonu pro účely spíše podnikání. Jestliže jezdíte často autem, což znamená, že musíte používat Handsfree, velmi hlasové vytáčení oceníte. Naopak nemá příliš moc velký smysl, jestliže kupujete telefon čistě pro rodinné účely, nebo například na chalupu. Funkcí však nedisponují ještě všechny telefony, které jsou dnes na trhu k dostání, proto je třeba vybrat si ten správný. Důležitá je také kapacita paměti pro čísla, která se pohybuje většinou okolo 10 čísel.
Je těžké říci, zda ho spíše doporučit a komu. Co se týče mě, v žádném případě bych si nekoupil telefon, který tuto funkci nemá. Má čistě praktické využití v situacích, kdy o vašem příchozím hovoru nemusí nikdo jiný vědět, zejména tedy na různých jednáních atd. Většina telefonů tuto možnost má, popřípadě je možné do nich koupit speciální vibrační baterii. Pokud tedy mohu doporučit, nemělo by vibrační vyzvánění na vašem novém mobilu chybět.
Pro podnikatele a potažmo i lidi s velkou řadou příbuzných a známých bude jistě důležitým faktorem při posuzování mobilu také kapacita telefonního seznamu. Okolo 200 čísel lze většinou uložit na samotnou SIM kartu. Většina telefonů nemá v sobě vlastní seznam, nicméně některé ano. Bývá většinou na 100 a více čísel. Dále už musíte sami posoudit, kolik záznamů budete potřebovat a samozřejmě s ohledem na dobu, jakou budete mobil používat, také myslet na patřičnou rezervu.
Tolik tedy k těm funkcím, které jsou pravděpodobně nejzajímavější a nejdůležitější. Je to samozřejmě velice individuální, proto musíte sami zvážit, co je pro vás výhodné a mít také na paměti, že je dobré myslet trochu dopředu.
Velice důležitými údaji jsou tzv. provozní a pohotovostní doba a také kapacita a typ akumulátoru. Provozní doba udává, jak dlouho je možné hovořit na jedno nabití baterie. Většinou se pohybuje okolo a pod hranicí 300 minut. Měla by být samozřejmě co nejvyšší. Možná ještě důležitější je pohotovostní doba, tj. doba, po jakou vydrží telefon zapnutý a nepoužívaný, tedy v tzv. pohotovostním stavu. Čím vyšší je, tím je to samozřejmě lepší, protože se vám určitě stane, že pojedete na nějakou dobu někam, kde nebudete mít možnost si dobít baterii v případě potřeby. Proto je také důležitá kapacita baterie. Pro intenzivnější používání byste měli mít baterii s kapacitou alespoň 900 mAh a pokud možno bez paměťového efektu (znamená to, že můžete baterii libovolně dobíjet, i když není úplně vybita). Bez paměťového efektu jsou nejběžnější baterie typu Lion a Li-Pol. Baterie s paměťovým efektem je třeba nabíjet v tzv. cyklech, tedy nechat baterii co nejvíce vybít a potom ji plně dobít. Udržuje se tak dostatečná kapacita baterie a nesprávným zacházením byste si baterii mohli velmi brzo zničit. Tolik tedy několik rad, čeho se držet a čeho se vyvarovat při vybírání vhodného přístroje. Doufám, že budete úspěšní a přeji vám šťastnou ruku při výběru.
Článek byl napsán v roce 2007 s ohledem na tehdejší situaci.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně