Potrava hraje pro psy klíčovou roli v jejich životě. Nic na tom nezměnila dlouhá léta domestikace psů. Stačí závan vůně masa, a pes začne jevit zájem o jídlo, přestože má zrovna plný žaludek. Žádný rozdíl se neobjevuje ani v případě zvuku otevírané žehličky, či když panička začne něco kuchtit v kuchyni. Každý chovatel psa dobře ví, jak činnost související s jídlem dokáže náhle změnit chování psa.
Díky tomuto zájmu o potravu, který má pes naprogramovanou jako druh, nakonec pes přežil až do dnešních dnů. Velmi málo psů se od tohoto obecného jevu liší. Jsou to například psi staří a nemocní, které zvuk či vůně jídla prostě příliš neuzaujme, a dále to mohou být psi vybíraví, což je především důsledek výchovy, kdy majitel psa např. mohl měnit jídelníček vždy, když se jeho psovi aktuální jídelníček přestal zamlouvat. U psů, kteří opovrhují potravou, nastává vždy problém s jejich výcvikem. Jelikož potrava pro psa představuje nejzajímavější a nejsilnější motivaci či odměnu, může být potom problém psa přesvědčit, aby dělal to, co chceme.
Co se týče potravy, obvykle se setkáváme s jedním základním problémem. Dát přednost potravě domácí nebo kupované? Potrava domácí má tu výhodu, že přesně víme, co pes žere a jak byla jeho potrava připravena. Bohužel domácí příprava potravy pro psa je časově velmi náročná. Komu by se chtělo dlouhé hodiny vařit hovězí dršťky či býčí koule, strouhat mrkev a dělat další podobné práce? A tak většina chovatelů psů dává přednost stravě kupované, a tím tedy průmyslově zpracované. Ostatně, zájem o chov psa dlouhodobě roste díky průmyslově produkované stravě pro psy.
Otázkou, kterou řeší chovatelé psa kupující vyráběnou potravu, je, zda-li koupit granule nebo konzervy. Většinou se s úspěchem setkávají granule, a to především díky jejich finanční výhodnosti. S granulemi totiž nekupujeme vysoký poměr vody, který je charakteristický pro konzervovanou stravu. Navíc se s granulemi pojí také jejich vyšší praktická výhodnost v oblasti skladování, granule jsou trvanlivější a skladnější. Konzervy jsou výhodné pro psy, kterým lépe sedne vlhká nebo polosuchá strava. Určitý kompromis mezi finanční výhodnosti a vlhkou či polosuchou stravou představuje máčení granulí, kterému se někteří chovatelé psů dnes uchylují.
Při volbě mezi domácí a kupovanou potravou pro psy si musíme uvědomit ještě jeden aspekt našeho rozhodování. Ne vždy totiž platí, že doma vyrobené je lepší a zdravější. Při nákupu stravy pro psa v obchodě potřebný poměr živin, kalorií i množství stravy spočítají odborníci, a tak obchody mohou nabízet skutečně kvalití žrádlo pro psy. Na majiteli tak zůstává pouze výběr vhodného produktu.
Určité výhody plynou z kupované stravy též psům. Nejde jen o kvalitu stravy samotné, ale navíc, pokud pes nechce žrát žrádlo od jednoho výrobce, můžeme uplatnit výrobce jiného. Na výběr je dále strava rozlišená podle aktivity psa či jeho stavu. K dostání tak je strava pro štěňata, kojící feny, aktivní psy, obézní psy apod.
základní rozdíl mezi oběma druhy krmiv spočívá v jejich zaměření. Zatímco krmiva s dietními účinky pokrývají běžnou denní spotřebu živin, úkolem dietních krmiv je naplňovat zvláštní fyziologicko-výživářské požadavky díky svému specifickému složení a způsobu výroby. Dietní krmiva však nejsou léčiva.
Dietní krmiva zaručují splnění nutričních požadavků zvířat, které jsou postiženy některými dočasnými zdravotními problémy, jako jsou poruchy trávení či poruchy látkové výměny. Dietní krmiva určená pro ledvinovou dietu nesmějí postrádat snížený obsah fosforu a bílkovin. Bílkoviny zahrnuté do tohoto krmiva jsou zpracovány ve vysoké kvalitě. Jelikož psi mají mnoho různých zdravotních problémů, existuje také mnoho druhů diet a dietních krmiv. Tato krmiva ale nemají sloužit jako dlouhodobá výživa, jelikož by mohla negativně ovlivnit přirozenou rovnováhu psího organismu.
Krmiva s dietními účinky mohou pokrýt i dlouhodobě běžné denní potřeby organismu psa. Jejich složení zahrnuje bílkoviny a minerální látky ve správném množství a poměru. Navíc mohou obsahovat i některé speciální složky, např. žraločí chrupavky. Jejich účinek je tedy komplexní z hlediska kondice, zdraví a celkového stavu psa.
Užívání krmiv s dietními účinky mohou právě díky svým účinkům předejít nutnosti užívat dietní krmiva. Dlouhodobé užívání krmiv s dietními účinky se pozitivně podepíše na kloubním a kostním aparátu a zdravé a krásné kůži i srsti.
Další zajímavé články najdete v našem přehledu nebo v OK poradně.