Brusky jsou mezi elektrickým nářadím rychle rostoucí rodinou. Výrobci chrlí nové druhy brusek, které jsou stále specializovanější. V domácí dílně by jich tedy mělo být několik. Pro zabroušení laku nebo předbroušení dřeva slouží vibrační bruska, která zvládne i těžko přístupné rohy. Menší typy brusek se hodí pro broušení vertikálních ploch s rukama nad hlavou. U těchto přístrojů vykonává obdélníková plocha malé, rychlé krouživé pohyby.
Kdo hodlá brousit mořené dřevo nebo ztenčovat dřevěné desky, měl by použít excentrický model brusky. S ním zvládne i začišťování různých materiálů, a dokonce i vypouklé plochy, jaké se najdou například na karoseriích aut. Excentrické brusky jsou dvakrát rychlejší než všechny ostatní modely. Jejich slabinou je broušení v rozích, kde naprosto selhávají. Principem broušení je otáčení brusného kotouče.
Pro nepřístupná místa, jako jsou sloupky zábradlí, lamely u dveří a úzké prostory, je proto vhodná delta bruska. Trojúhelníková ploška se pohybuje podobně jako u vibrační kolegyně. Příkladem pro univerzální použití excentrické brusky jsou autoklempíři, kteří nejprve obrousí kotoučem starý lak, potom ho zamění za rotační kartáč a jím odstraní rez. Po opravě obrousí tmel, jemně přebrousí nástřik, a nakonec dají vytvrzenému laku speciálním talířem lesk.
Pásové brusky slouží pouze k broušení rovných ploch a desek. Odstraňuje se jimi i rez. Brousicí pás se v nich točí stejně jako například řetěz u motorové pily. Poslední kategorii tvoří úhlové brusky, které disponují nejvýkonnějšími motory. Poradí si s kovem i kamenem, jež bez potíží mohou nejen brousit, ale také rozřezávat. Lze na ně však upnout i odrezovací kartáče a smirkové kotouče na dřevo. Při řezání či broušení je nutné dbát na používání příslušných kotoučů například broušení s kotoučem určeným k řezáním bývá rizikové hrozí jeho zlomení.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.