Posuzujete-li kvalitu a cenu hodinek, je důležité vzít v úvahu provedení pouzdra hodinek, upínacího řemínku, tedy tahu, krycího sklíčka (safírové se nepoškrábe, ale je dražší) a nakonec strojku, odborně zvaného kalibr.
Kvalita a provedení pouzdra hodinek určuje jejich vzhled, ale i jejich životnost.
Nejlevnější hodinky mají pouzdra z měkkých slitin, jako je mosaz nebo slitiny niklu. Pouzdra se pak chromují nebo jinak galvanizují, aby měla hezký lesklý vzhled.
Pouzdra vyrobená tímto způsobem nejsou příliš odolná a rychle ztrácejí na kvalitě, což je ovšem vyváženo jejich cenou. Tento výrobní postup se používá především u takových hodinek, u kterých se nepočítá s tím, že budou používány další sezonu, tzn. zejména u módních hodinek, nebo u nejlevnějších asijských výrobků. Jestliže žádáte po hodinkách kvalitu, raději se těmto pouzdrům vyhněte.
Nejoblíbenějším provedením pouzdra hodinek je ušlechtilá ocel. Hodinky jsou dostatečně tvrdé, aby odolaly bez viditelného poškození běžnému namáhání po mnoho desítek let, a pokud se na nich nějaké škrábance objeví, zvládne je hodinář rozleštit.
Strojky se rozdělují na digitální, s číslicemi a displejem, dále pak na quartzové s elektronickým strojkem a na mechanické se strojkem mechanickým.
Pořadí zhruba odpovídá cenně. Hodinky s digitálním strojkem jsou nejlevnější, o něco dražší bývají s quartzovým strojkem a nejdražší hodinky se strojkem mechanickým. Pořadí podle přesnosti měření času je ale přesně opačné. Mechanické hodinky nabývají odchylek zpravidla několik vteřin za den, "digitálky" se zpozdí obvykle jen o málo vteřin za měsíc.
Tato skutečnost v 80. letech vyvolala zemětřesení mezi hodináři. Zákazníci se nakonec rozdělili do dvou skupin, a sice na ty, kteří chtějí levnou a přesnou časomíru, a pak na ty, kteří faktickou přesnost nepotřebují a spokojí se spíše s mechanickými hodinkami, které oplývají kouzlem tradiční hodinařiny.
U digitálních a quartzových strojků příliš nezáleží na tom, kdo je vyrábí, kdežto u mechanických strojků je výrobce značně důležitý. Zpravidla platí, že nejdražší strojky si dělá každý výrobce sám, levnější nakupuje od švýcarského výrobce ETA, který je součástí Swatch Group, a ty na spodní cenové příčce dělají nejrůznější čínští výrobci.
Jednotlivé typy strojků lze poznat velmi jednoduše, již při prvním pohledu na hodinky. Vteřinová ručička quartzových strojků jednou za vteřinu poskočí, ale u mechanických plynule a nepostřehnutelně klouže.
Při nákupu hodinek je třeba orientovat se podle toho, kdo je bude nosit a také, kolik peněz chcete do hodinek investovat.
Začít můžete na pár stokorunách, skončit v řádu milionů. Pozor, je běžné mít hodinek více a volit podle situace: jiné hodinky se hodí k saku na důležité jednání, jiné zase na výpravu do přírody.
Pro běžné nošení je dobré sáhnout po levnějších hodinkách, u nichž nebudete příliš litovat, když přijdou k úhoně a navíc je budete moci střídat podle momentální módy.
Právě s módními trendy počítají výrobci nejrůznějších módních a "trendy" hodinek, jako je Fossil, Timex, nebo Swatch, a kvalitní quartzové hodinky od nich koupíte od jedné do pěti tisíci korun.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně