Poslední dobou je téma set top boxů a digitálního vysílání velice horké, a proto se podívejme dnes na to, mezi jakými přístroji pro příjem digitálního signálu si v současnosti můžete vybírat.
Především: Pokud ho nebudete mít, pak za pár let (asi od roku 2012) nebudete vůbec moci přijímat televizní signál. Pozor, v některých městech dojde k odpojení starých vysílačů mnohem dříve, třeba v Brně to bylo naplánováno na září roku 2007!Pokud si ho pořídíte už nyní, pak tím můžete také hodně získat. Především kvalitnější příjem televizního signálu, lepší zvuk i obraz a zejména možnost sledovat více stanic než nyní. V současnosti je digitální nabídka ještě poměrně malá, ale již během několika málo let vzroste zřejmě na několik desítek kanálů.
Tento pojem je pro digitální vysílání zásadní. Je šířen v jakýchsi kanálech, které obsahují celou řadu programů a nazývají se právě multiplexy. Digitální televizní vysílání zatím není dostupné na celém území České republiky. Abyste věděli, zda se vám vyplatí pořídit si přístroj pro příjem digitálního signálu, dobře si zjistěte, zda už v místě vašeho bydliště nějaký multiplex funguje. Pokud ne, raději s nákupem set top boxu ještě nějaký ten rok počkejte... V provozu jsou v současnosti dva multiplexy:
Multiplex A: Vysílá v oblastech Praha, Brno, Ostrava a Domažlicko. Nabízí ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 SPORT a Novu. Všimněte si, že mezi programy není Prima! Chytnete díky němu i rozhlasové stanice ČRo 1 - Radiožurnál, ČRo 2 - Praha, ČRo 3 - Vltava, ČRo 4 - Radio Wave, ČRo D-dur, ČRo Rádio Česko a ČRo Leonardo.
Multiplex B: Vysílá prozatím pouze v Praze a jejím okolí. Jeho programová nabídka je ještě pestřejší než u Multiplexu A. Najdete na něm: Prima TV, TOP TV, TA3, hudební stanice Óčko, 24cz, TV NOE a rozhlasové stanice Rádio Progras, Evropa 2 a Classic FM.
Set top box nepotřebujete, pokud už vlastníte digitální televizor nebo si ho v nejbližší době hodláte pořizovat. Pokud však digitální televizor zatím nemáte, rozhodně do něj neinvestujte, nevyplatí se vám to. Jednak jsou tyto přístroje v současné době velmi drahé (v řádu desetitisíců korun) a za druhé za pár let bude celá EU přecházet na jiný typ digitálního vysílání, které většina současných digitálních televizí neumí přijímat. Poslední možností, kterou v současnosti využívá čím dál více lidí, je dívat se na televizi přes počítač. Potom vám stačí jen speciální karta, která stojí asi 1500 Kč a je tedy cenově srovnatelná s levnějšími set top boxy.
V současné době existují na českém trhu tři základní typy set top boxů, které se liší zejména tím, kolik možností svým majitelům nabízejí, a pochopitelně také svou cenou.
1. Základní typ: Mají jen několik funkcí, mezi něž patří příjem digitální televize, rozhlasu a teletextu. Jsou nejlevnější, dají se sehnat už za cenu kolem 1800 korun.
2. Dražší typ: Přístroje nazývané zkratkou Cl nabízejí všechny předchozí funkce a navíc ještě možnost přístupu k placeným, volně nepřístupným televizním programům. Jejich cena se pohybuje přibližně kolem 4000 korun.
3. Nejdražší typ: Přístroje rozšířené pod zkratkou PVR umí ještě něco navíc: Dokážou nahrát program, který si vyberete, na pevný disk a později ho přehrát ve stejné kvalitě. Slouží tedy také jako videopřehrávač, ale s jednou podstatnou výhodou: Kvalita záznamu se přehráváním nesnižuje. Tyto set top boxy však nepořídíte pod 10 000 korun.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně