Střešní a terasové zahrady se staly v dobrém slova smyslu hitem posledních let. Není divu - jejich přibývání jde ruku v ruce se současnou architekturou ekologického a příjemného bydlení. zahrada - zeleň na střeše snižuje teplotu vzduchu, prašnost a hlučnost prostředí, navíc chrání střešní konstrukci před vlivem slunečního záření a před destrukčními následky výkyvů teplot.
Při zakládání střešních zahrad však platí trochu odlišná pravidla než při zakládání zahrady kolem domu. Při řešení střešní úpravy musíme vzít do úvahy hned několik faktorů. Je to především únosnost střešní konstrukce, znemožnění prorůstání kořenů rostlin do střešní konstrukce, zabránění vnikání vody, sklon střechy do 30 stupňů či výška atiky.
Především na základě únosnosti střechy se můžete následně rozhodnout, zda vaši budoucí střešní zahradu pojednáte pouze jako pohledovou (extenzivní střešní zeleň - kdy je únosnost stávající střešní konstrukce v rozmezí 100 - 300 kg/m2) nebo i jako pochozí (v případě únosnosti vyšší než 300kg/m2).
Než začneme vysazovat samotné rostliny, je třeba střechu připravit. Nejlépe je zjednat si na to firmu. Musí být zajištěna perfektní hydroizolace střechy. Ještě před jejím provedením je však nutné pomocí spádovacího betonu vytvořit spád alespoň 1,5 až 2 procenta. Následuje vrstva geotextilie, hydroizolace silná alespoň 1,5 centimetru a zateplovací vrstva. Další krok představuje oddrenážování (nejlépe kalíškovými fóliemi, které jsou vlastně současně i zásobárnou vody pro rostliny). Po položení separační textilie už přijde na řadu substrát, do kterého se sázejí samotné rostliny.
Abychom mohli začít sázet zeleň, měly by být splněny tyto podmínky: skon střechy do 30°, únosnost střešní konstrukce, zabránění vnikání vody. Ozelenit můžeme střechu různým způsobem. Podle únosnosti konstrukce dělíme střešní zeleň na dva základní typy: extenzivní a intenzivní. Extenzivní střešní zeleň (tzv. pohledové střechy) je méně náročná, jak po finanční, tak po konstrukční stránce. Náročný je však výběr rostlin. Vhodné jsou například Sedum, Semperviva, Thymus, trávy a některé skalničky. Na střechách s větší nosností vzniká intenzivní střešní zeleň (tzv. pochozí střechy). Tloušťka substrátu zde musí být o dost vyšší (od 30 do 100 cm). Dá se zde normálně pracovat, pěstovat ovoce a zeleninu, odpočívat, sportovat. Je zkrátka dalším plně obytným prostorem.
Pakliže se vše podaří, může vzniknout na střeše domu malý zelený ráj! Počítejte však s tím, že i ta nejlevnější zelená střecha (bez zteplení) vás vyjde minimálně na 1500 až 1600 korun za metr čtvereční. Za to ale budete mít zeleň takřka na dosah ruky!
Se založením a výstavbou střešní zahrady je nejvýhodnější počítat ve fázi projektování domu. Aby konstrukce střechy unesla tíhu speciálních izolačních vrstev, substrátu a rostlin, je nezbytný statický posudek. Potřebné živiny a stabilitu rostlinám poskytuje substrát uložený na filtrační vrstvě, pod níž jsou další izolační materiály (vrstva hydroakumulační, ještě jedna filtrační a drenážní). Souvrství bývá odděleno od hydroizoalce ještě další dělící vrstvou. Toto rozdělení není striktní, někdy jedna vrstva plní více funkcí a záleží na firmě, jakou technologii a materiál použije.
Na střešní zahradě můžete mít z rostlin prakticky cokoli, ale čím vyšší budou, tím se zvýší i náklady na stavbu zahrady. Z hlediska typů střešní zahrady rozlišujeme na extenzivní střešní zeleň, kde se jedná o mechy, trávy, divoké byliny, kobercové trvalky, skalničky a eventuálně nízké plazivé dřeviny. Máte-li zájem pěstovat trávník, květiny, dřeviny a stromy vyššího vzrůstu, jedná se o intenzivní střešní zeleň, která je finančně nejnáročnější.
Při zakládání "opravdové" střešní zahrady je nezbytné počítat s minimálně devadesáti centimetry substrátu, kotvením stromů proti účinkům větru a instalací zavlažování s využitím automatických systémů. Při údržbě intenzivní střešní zeleně je rovněž nutností pravidelný zahradnický servis, aby "zelená" střecha plnila svůj účel a zůstala stále krásná.
Z hlediska zátěže střešní plochy a nároků na údržbu je nejméně náročná kontejnerová zeleň v přemístitelných nádobách nebo ve velkoobjemových květináčích. Jakýmsi mezistupněm v provedení střešní zahrady je plocha osázená odolnými a nenáročnými rostlinami, trávami, případně plazivými dřevinami. Tato extenzivní střešní zeleň je sázena do substrátu, odizolovaném filtrační vrstvou, hydroizolací a drenáží pro odtok vody. Montáž a provedení střešní zahrady vždy vyžaduje zadání zakázky odborné firmě, která posoudí možnosti a navrhne optimální řešení.
Výhodou střešních zahrad je využití jinak nepotřebného místa, zateplení střechy a ozdravění klimatu. Střešní plocha se rázem promění v příjemnou okrasnou a odpočinkovou obytnou zónu, přinášející dokonalé soukromí. Vyšší náklady při zřizování se kompenzují tím, že není potřeba v dalších letech střešní konstrukci a její izolaci opravovat. Je-li stavba kvalitně provedena, prodlužuje se životnost zahrady, respektive střechy, až na hranici životnosti celého stavebního objektu.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.