Zhotovení a archivace fotografií
Z dovolených a nejrůznějších výletů se většina z nás vrací s množstvím snímků ve svém fotoaparátu. Potom je ukazujeme příbuzným, kamarádům nebo kolegům či u nich vzpomínáme. Zanedlouho je však odložíme a nevrátíme se k nim dlouhou dobu. Pojďme se nyní podívat, co všechno lze s forografiemi udělat.
Zhotovení fotografie
Papírové fotografie mají stále vysokou míru oblíbenosti navzdory rostoucí popularitě elektronických snímků. Možná díky tomu nezanikly klasické minilaby či sběrny v drogeriích. Nově se na frekventovaných místech začínají objevovat samoobslužné kiosky.
Rozhodnete-li se využít služeb drogerie pro vytvoření fotografií, vyjde vás to z uvedených možností nejlevněji. Snímek o rozměru 10 x 15 cm vyjde na dvě až tři koruny. K ceně snímků se musí připočítat ještě manipulační poplatek, který se pohybuje okolo výše čtyřiceti korun. Díky tomu se vyplatí výroba většího množství fotografií najednou. Máte-li snímky uložené v digitální formě, můžete Objednávku zadat i prostřednictvím internetu, kdy snímky pošlete rovnou zpracovateli. Za nízkou cenu této varianty vděčíme plně automatickému zpracování. chcete-li vylepšit kvalitu snímku, musíte si žádané úpravy udělat v počítači sami a předem.
Pro zákazníky, kteří vyžadují pro své fotografie větší péči, jsou určeny specializované minilaby. Zhotovení fotografií zde vyjde přibližně na dvojnásobnou cenu. V rámci svých služeb mohou nabízet jednoduché úpravy, mezi které lze zařadit doostření či opatření ozdobným rámečkem, korekci barev a ořezání. Rovněž mohou nabízet i další služby, jako jsou fotoknihy, ve kterých jsou fotografie přímo vytištěné, nebo tisk fotografie na hrnek či tričko.
Další možností, jak si nechat zhotovit snímky v papírové podobě, jsou samoobslužné kiosky, které vytisknou snímky téměř okamžitě. Nejsou založené na fotochemickém principu, ale jejich technologie je podobná jako u počítačových tiskáren. Do kiosku musíte nejprve vložit paměťové médium, tedy kartu či CD, posléze z nabídky vyberete typ fotografií a můžete spustit jejich výrobu. Zhotovení snímku zabere přibližně deset vteřina a jeho cena je podobná jako v minilabu. Jsou i takové kiosky, ke kterým lze s využitím bezdrátových technologií připojit mobilní telefon a fotografie vytisknout z něj.
Nejpohodlnější možností zhotovení snímku je domácí zhotovení, které je rovněž ale značně časově náročné. Před samotným tiskem je nutné vybrat správnou technologii, protože ne každá technologie tisku se na fotografie hodí. Nepříliš dobré výsledky mají laserové či jehličkové tiskárny, podobné hodnocení převažuje i u barevných kopírek.
Nejvyšší kvalitu tisku přinášejí inkoustové tiskárny, jejichž ceny se pohybují od tisícikoruny včetně DPH směrem nahoru. Solidní kvalitu však mají tiskárny s cenami až od dvou tisíc. Vhodné jsou rovněž specialiované maloformátové fototiskárny s cenou kolem dvou až tří tisíc včetně DPH.
Chcete-li, aby kvalita doma zhotovených snímků byla srovnatelná s kvalitou snímků z minilabů, je nutné použít speciální fotopapír. Rovněž musíte počítat s vyšší spotřebou inkoustových náplní a delší dobou tisku.
Archivace fotografií
Nyní se podíváme na způsoby archivace hotových fotografií. Pokud jde o doma vytištěné snímky, určitě je vhodné kvalitní fotoalbum, které omezí přístup vzduchu k fotografiím. Řada výrobců moderních tiskáren garantuje životnost snímků i více než 100 let při použití originálních náplní a fotopapíru. To platí ovšem za předpokladu, že fotografie uložíte v temnu a omezíte přístup vzduchu.
Dnes už není problém vytisnout snímek ve formátu A4, a nebo si nechat v minilabu hotovit snímek ve větším formátu. Takové snímky jsou vhodné zejména pro zavěšení na zeď. Mají-li však vydržet mnoho let, je nejlepší takovou fotografii nechat zarámovat pod sklo. Můžete zakoupit hotové rámy v úpravě s lesklým a matným sklem, anebo lze využít služeb specializovaných provozoven, kde fotografie zarámují na zakázku. Při této možnosti je však nutné počítat s vyššími cenami.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.