Chladničky a mrazničky za poslední období urazily velký kus cesty. Ve vývoji chladniček a mrazniček se v uplynulých letech objevily dvě základní skupiny změn, inovací a novinek. První skupinou jsou technické a technologické změny, druhou skupinu představují změny v designu. Obě dvě skupiny změn jdou spolu ruku v ruce a vzájemně se doplňují a kombinují.
Chladničky a mrazničky dnešních dnů jsou v různých provedeních barevných či nerezových designů. Chladničky s moderním designem jsou vybaveny řadou funkcí zkomfortňujících život v domácnosti, takže chladničky coby dominanta kuchyně nabízející studenou pitnou vodu, malý vestavěný bar či výklopný LCD panel nejsou příliš velkými výjimkami.
Chladničky a mrazničky se podle velikosti, způsobu umístění a funkcí rozdělují do několika tříd:
1) Monoklimatické chladničky
2) Chladničky s mrazicím oddílem nebo boxem
3) Kombinované chladničky
4) Velkoprostorové "Side by Side" (SBS) kombinace
5) Stolní chladničky a mrazničky
Monoklimatické chladničky jsou určeny pro běžné uchovávání potravin a nápojů. Tyto chladničky uchovávají potraviny a nápoje v teplotním rozmezí od 0°C do 10°C. Monoklimatické chladničky mají velikost užitného prostoru mezi 140 a 335 litry se spotřebou mezi 0,24kWh/24h a 0,7 kWh/24h a jsou bez mrazicího boxu.
Chladničky s mrazicím oddílem nebo boxem představují chladničky nejlevnější třídy. Tyto chladničky jsou vybaveny jedněmi dvířky a vyhovují obvykle menším domácnostem. Využívají ještě statické chlazení, takže při jejich pořízení se nevyhnete pravidelnému odmrazování námraz.
V mrazicím oddílu (s objemem do 18 litrů) nebo boxu tyto chladničky umožňují nastavení teploty až - 6° C. Chladničky s výškou 140 cm mají chladicí zónu s objemem v rozmezí od 120 litrů do 270 litrů. Spotřeba se odvíjí od velikosti chladničky a pohybuje se kolem 0,6 kWh/24h.
Chladničky s mrazicím oddílem nebo boxem nejsou jen jednodveřové. Existují také jejich dvoudveřové varianty s menším mrazicím prostorem zpravidla umístěným v horní části. Jelikož jsou tyto chladničky vybaveny jednokompresorovým chladicím okruhem, nedokáží udržovat přesně nastavenou teplotu.
Kombinované chladničky jsou nejprodávanějším typem s poměrem prostoru pro chlazení a mrazení 1:2. Mohou být v provedení s jedněmi společnými dveřmi či s dveřmi umístěnými nad sebou. Umístění mrazicího boxu v chladničce závisí na jeho velikosti. Jestliže je větší než chladicí box, bývá zpravidla umístěn dole.
Zatímco na straně jedné existují jednokompresorové chladničky, které jsou sice levnější a mají menší náklady na provoz, na druhou stranu ale neodkáží udržet nastavenou teplotu, na straně druhé existují dvoukompresorové chladničky, které bolestmi jednokompresorových variant sice netrpí, ale zase je poznáme podle spotřeby, příp. i ceny. Jako rozumný kompromis mezi těmito dvěma variantami může posloužit sice jednokompresorová chladnička, která ale má dva oddělené systémy přesnějšího řízení teploty pro chladicí a mrazicí zónu. Výška těchto chladniček se pohybuje mezi 140 a 200 cm.
Kombinace Side by Side jsou zhmotněním nejvyššího komfortu, kterým se donedávna mohly pochlubit pouze bohatší americké domácnosti. Čím jsou tyto spotřebiče výjimečné? Vynikají především mimořádným užitným prostorem v mrazicím i chladicím boxu (objem kolem 560 litrů) a někdy i vinotékou, a to při šířce větší pouze o 40 - 80 cm než je obvyklé u běžných chladniček. Rovněž mají i další pozoruhodná vybavení, např. dávkovač ledu, dávkovač pitné vody či zvenčí přístupným domácím barem.
Tyto velkoprostorové kombinace dělíme na tzv. americké se dvěma dveřmi a tzv. francouzské se třemi dveřmi (třetí dveře napříč vespod umístěný mrazicí box). Spotřeba těchto kombinací se pohybuje okolo 1,5 kWh/24h.
Od obrů pokročíme k trpaslíkům. Stolní chladničky a mrazničky jsou malé, ale díky nízké hmotnosti jsou též přenosné jednodveřové kompresorové chladničky. Jejich užitný objem se pohybuje od 80 do 150 litrů, někdy jsou doplněny o mrazicí přihrádku.
S jejich výškou v rozmezí mezi 63 a 82 cm a spotřebou kolem 0,4 kWh/24h nacházejí výborné uplatnění v garsonkách, hotelových pokojích či kancelářích. Někteří výrobci nabízejí tyto malé chladničky v luxusním designovém provedení v podobě pojízdných barů s výklopným stolkem.
Od sterilně bílých hranatých skříní chladniček známých z nedávné minulosti dnes stále ještě zdobících kuchyně většiny domácností přecházejí výrobci chladniček k zaobleným tvarům softline. Vyšší třídy chladniček se vyznačují obvykle zaoblenými dveřmi, což vedle designového efektu přináší i praktický užitek v podobě větší kapacity vnitřních dveřních přihrádek. Atraktivní materiály použité pro výrobu chladniček se staly předmětem závodů mezi výrobci. V nejvyšší třídě chladniček tak převažuje matovaný hliník, inox, vinylový titan s kovovým leskem či nerez, na kterém nejsou patrné otisky prstů.
Mladí lidé stále častěji uplatňují pro vybavení domácnosti chladničky v pastelových či výrazných barvách především červené, černé, modré, zelené a žluté. Tvaru skříní se přizpůsobují displeje ovládacího panelu, madla a lišty.
Náročnější uživatelé využívají drahé designové kreace nesoucích podpisy světových designérských týmů (např. Swarovski či Seung-rim Ha). Dominující výrobci dokonce nabízejí drahé limitované série v retro-stylu. Pro nabídku moderních chladniček v zásadě platí, že nápadům se meze nekladou. A tak si můžete například pořídit chladničky britské firmy SMEG s barevnými proužky či potiskem britské vlajky, nebo chladničku od firmy Indesit se speciálním bílým povrchem, který lze vyzdobit vlastními obrázky či graffity.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.