Přibývá zahrádkářů, kteří poznali, že kámen je na pohled velmi příjemný, má mít tedy na zahradě jistě své místo.
Všichni zahrádkáři se však shodnou, že kameny a kamínky nejsou vhodné na zeleninový záhon. Pro něj je ideální hebká drobtovitá prsť neobsahující kamenné úlomky.
Jsou si tedy kámen a rostlina na zahradě vzájemnými konkurenty?
Pokud si svoji zahradu či zahrádku nepletete se zelinářstvím, nemůžete tomu přece uvěřit. Je to sice krásný pohled na úhledné záhonky, kde rostou řádek vedle řádku mrkve, cibule, kedlubny, ředkvičky a další druhy zeleniny.
Ale mezi zahrádkáři se poslední dobou stále více rozmáhá jiný trend. Přibývají tací, kteří od svého pozemku očekávají mnohem víc. Už pro ně není pouhým zdrojem materiálního užitku. Chtějí si zpříjemnit chvíle strávené na své vlastní zahradě pohledem na překrásné růže, kosatce, petrklíče, ozdobné dřeviny nebo nejrůznější trávy. A tady už získává svoji nezastupitelnou úlohu kámen, jako půvabný zahradní doplňek, v souladu s okolní živou přírodou.
Velmi půvabnou ozdobou vaší zahrádky může být jednoduchá skalka. Kdo si ji však chce vytvořit, měl by vědět, že na ní musí pracovat s rozmyslem a důvtipem. Nelze přece jen tak navršit v jakémkoli místě zahrady hromadu kamenů jakýchkoli druhů a velikostí a ledabyle ji doplnit rostlinami.
To jak bude skalka působit, ovlivní už nákup a výběr kamenů - ten by měl být pečlivý. Rozhodně nestačí omezit se na dovoz vylámaných štěrkových kamenů z lomu a ty si na zahradu přivést. Výběr a jejich uspořádání je ukazatelem vašeho vkusu.
Je také třeba druhy kamene sladit se skalničkami, které hodláte na zahradě použít. Některé potřebují vápencový substrát, jiné podklad spíše křemičitý, a pro určité druhy je nutné vybrat hořčíkem bohatý hadec. Některé zahradní rostliny vyžadují železem bohatý kámen (třeba železitý pískovec) nebo kámen s vysokým obsahem draslíku. Existují i rostliny, které potřebují ke svému růstu zasolenou půdu, ve které by jiné druhy jistě zahynuly. A právě tyto vlastnosti jsou využitelné při jejich výběru.
Je jedna zásada, která při tvorbě skalky na zahradě platí obecně. Na skalku se používají kameny, které jsou už připravené přírodou - omleté, patinované, s nejrůznějšímí prohlubeninami a otvůrky.
Svět kamenů je velmi pestrobarevný. Běžná je bílá, šedá, žlutá, ale nabízí se také růžová, hnědá, modrá i černá.
Je jen na Vás, jak tuto barevnost použijete. Tvorba skalky je rozhodně jednou ze zahradních činností, která je tvůrčí, a která nikdy nedospěje k definitivnímu konci. Je zde možnost skalku neustále dolňovat a spolu s vaší zahradou zkrášlovat. A tak nastává pro milovníky zahrady nekončící zábava v hledání nových skalniček, doplňování kamenů či výměna starých už nezajímavých za nové.
Ovšem nezapomínejme, že skalky nejsou jediným místem zahrady, kde kámen nachází uplatnění.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.