Mnoho lidí neposlouchá hudbu jen doma při odpočinku, v práci či v autě, tedy z rádia nebo z počítače. Řada lidí si chce hudbu brát sebou. Jaké jsou možnosti poslechu hudby při nejrůznějších příležitostech, kdy není možné poslouchat hudbu z rádia nebo z PC? Základní možnosti jsou dvě: buď naši potřebu uspokojí přenosný hudební přehrávač, nebo využijeme mobilní telefon.
Obě dvě řešení mají mnoho společného, ale zároveň mají také mnoho rozdílů. Jako typický příklad nám může posloužit komfort ovládání. Zatímco mobilní telefony mají velký přehledný podsvícený displej, který umožňuje velmi komfortní a přehledné ovládání, MP3 přehrávače takto elegantní řešení nabízet nemusí. MP3 přehrávače se totiž v komfortu ovládání zásadně liší. Nejlevnější MP3 přehrávače mají zpravidla malý displej, jehož prostřednictvím není ovládání příliš pohodlné. Dražší MP3 přehrávače již mohou mít displej jako mobilní telefony, a tak jejich ovládání je samozřejmě mnohem snazší a pohodlnější jako v případě mobilních telefonů.
Velmi dobře víme, že mobilní telefon je úžasným výkřikem na každém místě snadno dostupné elektroniky se vším, co k elektronice v dnešní době patří, přičemž platí, že absolutní špičkou jsou tzv. smart phones, tedy mobilní telefony, které mohou nabízet podobné funkce jako počítače. Jaké mají výhody mobilní telefony zejména při poslechu hudby? Při poslechu hudby platí, že mobilní telefon nepotřebuje žádné zařízení a ani nemusíte věnovat pozornost extra dobíjení. Hudbu do mobilu dostanete velmi snadno v rámci standardní synchronizace s PC. Se sluchátkami v uších se vám při poslechu hudby přes mobilní telefon nestane, že přeslechnete jeho vyzvánění. Bude-li vám někdo volat, mobilní telefon jednoduše vypne poslech hudby a do sluchátek vám pustí telefonní hovor. Po skončení hovoru mobilní telefon zase zpátky přepne poslech hudby, aniž byste museli manipulovat se sluchátky.
Bohužel je to tak. I mobilní telefony mají své nevýhody. S některými nevýhodami jste se již určitě setkali. Standardním problémem je, že řada výrobců mobilních telefonů nepoužívá běžný sluchátkový konektor, ale mají své vlastní konektory, což si žádá nákup speciálních sluchátek. Nevýhodou takovýchto sluchátek pro mobilní telefon může být kvalita, která náročnějšího posluchače vůbec nemusí uspokojit. Určitou kompenzací tohoto problému jsou redukce dodávané pro některé mobilní telefony, díky kterým můžete využívat vlastní sluchátka. Ale berte si k mobilnímu telefonu redukci, která snižuje komfort jeho užívání a nošení.
Druhou možností, jak připojit sluchátka je technologie Bluetooth, která umožňuje bezdrátové propojení mobilního telefonu a některých periferií. Potom je zapotřebí vybrat telefon s profilem stereo Bluetooth (A2DP).
A máme tu ještě jednu nevýhodu, kterou v tomto článku zmíníme. Vybije-li se vám baterie na MP3 přehrávači například na dlouhé cestě, hrozí vám pouze nuda... Avšak stane-li se vám totéž s mobilním telefonem, nebudete moci využívat celý mobilní telefon.
Při porovnání cen pro mobilní telefony přehrávající hudbu a MP3 přehrávače zjistíme, že jednoznačně jsou levnější MP3 přehrávače, které lze pořídit v ceně už od několika stokorun. Mobilní telefony, které dovedou hudbu přehrávat, se pohybují v ceně několika tisíc. Je nutné si uvědomit, že mobilní telefon má oproti MP3 přehrávačům řadu dalších funkcí, avšak cenový rozdíl může být pro řadu lidí citelným problémem.
Rozhodnete-li se pro poslech hudby využívat mobilní telefon, je dobré vědět, co by takový mobilní telefon měl mít a jak si vybrat mobilní telefon. Oproti MP3 přehrávačům totiž nemusí mobilní telefony nabízet srovnatelný komfort. Prvním problémem může být kapacita mobilního telefonu, která je značně omezená, a tak může umožňovat přehrání pouze několika písní. Kupujete-li si mobilní telefon kvůli poslechu hudby, potom má smysl pořídit si telefon se slotem pro paměťové karty. Dále je důležité vědět, které paměťové karty se do kterého telefonu hodí. Nejrozšířenějším formátem je Micro SD, jehož cena je přibližně poloviční ve srovnání např. s formátem Sony Memory Stick, které využívají především mobilní telefony Sony Ericsson. Na druhou stranu mobilní telefony Sony Ericsson umožňují použití karet s kapacitou až do 4 GB, kdežto mobilní telefony s formátem Micro SD si obvykle poradí s kapacitou do 2 GB.
Když jsme vyřešili problém s uložením hudby na hudebním nosiči, přikročme k samotnému ovládání telefonu. Nechte si jej předvést, abyste věděli, jak se s ním zachází. Pokud totiž mobilní telefon nebude podporovat ID3 tagy, budete se velmi obtížně orientovat v hudbě uložené na paměťových kartách.
Některé přehrávače v mobilu dokážou přehrávat hudbu pouze v jednom adresáři. Patříte-li k občasným uživatelům této funkce, pravděpodobně vám toto omezení vadit nebude. Avšak kupujete-li si takový mobilní telefon právě kvůli poslechu hudby, musíte počítat se snížením komfortu využívání hudebního přehrávače oproti MP3 přehrávačům. Proto je dobré nechat si mobilní telefon předvést prodavačem nebo v případě nákupu na internetu si zjistit recenze a zkušenosti uživatelů telefonu.
Chcete-li mít svoje pohodlí, kupte si mobilní telefon s konektorem pro standarní sluchátka označovaným jako 3,5 mm jack. Ten totiž umožňuje používat vlastní sluchátka, díky kterým se nemusíte smiřovat se standardním výkonem sluchátek dodávaných výrobcem, který vám nemusí vyhovovat. chcete-li se obejít bez drátů, potom si kupte mobilní telefon se zmíněným profilem Stereo Bluetooth (A2DP). Tento profil totiž není automatickou součástí vybavení mobilních telefonů umožňujících přehrávání hudby.
A nakonec si zjistěte kapacitu baterií. Budete-li mobilní telefon používat k poslechu hudby, bude pro vás kapacita baterií klíčová.
Další zajímavé články najdete v našem přehledu nebo v OK poradně.