V oddělení Hobby nabízíme potřeby pro modelovou železnici. Modelová železnice představuje zmenšení skutečné železnice a všeho dalšího, co lze nalézt v jejím okolí. Modelová železnice tak zahrnuje železniční tratě s kouzelnými soupravami, pozoruhodnými nádražími a malebnými údolímy. Všechny tyto zázraky se najednou mohou přenést do sklepů a pokojů fandů modelové železnice. Na počátku se prvky modelové železnice vyráběly podomácku, ale v pozdější době začaly být vyráběny soukromými společnostmi a prodávány v obchodech.
Modelová železnice se dnes dělí na tři základní okruhy, a ty se dále člení na řadu prvků. Tyto prvky zahrnují například ovládací elektroniku, prvky krajiny, modely lidí nebo nádražní vybavení, a také zmenšeniny vlakových souprav, kolejí, budov a opěrných zdí.
Modelová železnice se rozlišuje podle velikostí zmenšení a rozchodů. Nejběžnější velikosti, které lze běžně potkat, jsou:
- velikost Z, rozchod 6,5 mm, měřítko 1:220
- velikost N, rozchod 9 mm, měřítko 1:160
- velikost TT, rozchod 12 mm, měřítko 1:120
- velikost H0, rozchod 16,5 mm, měřítko 1:87
- velikost S, rozchod 22,5 mm, měřítko 1:64
- velikost 0, rozchod 32 mm, měřítko 1:45
- velikost I, rozchod 45 mm, měřítko 1:32
- velikost II (G), rozchod 64 mm, měřítko 1:22,5
Každá lokomotiva má malý přibližně 12V motorek na stejnosměrný proud. Pohyb lokomotivy se řídí elektrickým proudem, který prochází kolejemi, a proto nejsou lokomotivy opatřeny vypínačem. Lokomotiva má nejméně dvě vodivá kolečka ("+" a "-"), které slouží k odebrání proudu z kolejí. Vodivá kolečka posbírají proud z kolejí a odvedou ho přes tzv. kartáčky (tedy vodivých proužků plechu) až do motorku. Do kolejiště se proud dodává přes transformátor. Proud může proudit i do další ovladačů, které regulují pohyb lokomotiv a souprav v celém kolejišti za pomoci tzv. izolovaných úseků.
Elektronika u modelové železnice však neslouží jen k pohonu lokomotiv a souprav, ale slouží také k dalšímu řízení "provozu". S její pomocí lze přehazovat výhybky "na dálku". K tomu se využívají cívky zabudované do výhybek. Elektronika se používá také k ovládání semaforů, závor, a podobných zařízení.
V dnešní době se do modelové železnice prosazují i všudypřítomné počítačové čipy. Ty zásadním způsobem mění dosud obvyklé způsoby řízení domácích vláčků a mění je na digitalizované. Řídicí systém tvoří centrální řídicí jednotka, která přijímá signály od ručních ovladačů nebo od počítačů. Tyto signály prochází celým okruhem. do jednotlivých zařízení jsou směřovány prostřednictvím adresy, které jsou přidělené jednotlivým zařízením v okruhu. Díky digitálnímu řízení jsou soupravy modelové železnice snadněji ovladatelné.
Modelová železnice představuje zábavu, se kterou se setkal snad každý. Máte-li modelovou železnici doma, nebo pokud uvažujete o jejím vybudování, navštivte kategorii Modelová železnice v našem internetovém obchodním domě.
Další zajímavé články najdete v našem přehledu nebo v OK poradně.