Čas od času si každý musí koupit chladničku. Chladnička je velmi užitečné zařízení, které v domácnosti slouží dlouhé roky, nezřídka i 10 let a více. Proto je zapotřebí výběru chladničky věnovat zvýšenou pozornost. V tomto článku přinášíme několik tipů a postřehů, čeho je určitě dobré si všimnout.
Při pořizování chladničky je zapotřebí sledovat jejich spotřebu. Chladicí a mrazicí technika se člení do čtyř klimatických tříd. Tyto klimatické třídy zohledňují teplotu prostředí, ve kterém bude příslušná chladicí nebo mrazicí technika umístěna. Čtyři klimatické třídy jsou:
- SN - teplota okolí + 10 až + 32 °C
- N - teplota okolí + 16 až + 32 °C
- ST - teplota okolí + 18 až + 38 °C
- T - teplota okolí + 18 až + 43 °C
Při nákupu chladničky můžete zjistit, že daný přístroj je zařazen do více klimatických tříd. Ano, stává se to a s ohledem na teplotní rozpětí jednotlivých tříd je to vlastně nevyhnutelné. Pokud je na chladničce uvedeno zařazení do většího počtu klimatických tříd, znamená to, že chladnička dokáže udržet správnou vnitřní teplotu, pokud vnější teplota kolísá v rozmezí stanoveném pro všechny klimatické třídy, ve kterých je chladnička zařazena.
Je-li tedy chladnička zařazena do klimatické třídy SN, N a ST zároveň, znamená to, že dokáže udržet správnou vnitřní teplotu, pohybuje-li se vnější teplota mezi 10 a 32 °C.
V každém případě však klimatickou třídu zvažte a při zvažování se řiďte předpokládaným umístěním chladničky a teplotou, která se v jejím místě běžně vyskytuje. Například pro umístění chladničky do chladné místnosti se bude hodit chladnička zařazená do klimatické třídy SN (od 10 °C).
Většinu českých spotřebitelů při pořizování chladničky zajímá právě spotřeba. Je to způsobeno tím, že chladničky a mrazničky jsou neustále zapnuté a spotřebovávají poměrně významné množství energie. Každá mraznička a chladnička má pro snazší orientaci ve spotřebě energetický štítek, který uvádí objem chladničky a mrazničky, energetickou třídu a roční spotřebu elektrické energie. Realita je však ta, že energetický štítek nemusí vždy uvádět skutečnou spotřebu, jelikož ta závisí na velkém počtu faktorů.
Spotřebu chladničky a mrazničky ovlivňuje především vnější teplota a její výkyvy, celkový objem chladničky, objem nevyužitých prostor a také vnitřní teplota chladničky a mrazničky.
Běžně známo je, že chladnička by neměla být umístěna v blízkosti spotřebičů, které vydávají teplo. Umístit chladničku v sousedství trouby nebo sušičky prádla tedy není dobré. Je to proto, že za každý teplotní stupeň vnější teploty nad 20 °C vzrůstá spotřeba energie chladničky. Aby chladnička správně fungovala, vyžaduje také dobré proudění vzduchu kolem přístroje. Když tedy plánujete, kde bude chladnička stát, rozhodně nezapomeňte na mezery, které jsou nezbytné pro odvádění odpadního tepla z tepelného výměníku chladničky.
Dalším důležitým kritériem pro zvážení při pořízení chladničky je objem. Velký objem chladničky je výborný tahák. Kdo by nechtěl chladničku s velkým objemem? Velký objem chladničky ovšem snižují poličky a zásuvky.
Pokud dojde k výpadku elektrického proudu, především je zapotřebí zajistit, aby zmražené potraviny nepřišly ke škodě. Nejjednodušší, jak toho dosáhnout, je neotevírat dveře mrazničky. Většina mrazniček totiž nemá problém udržet dlouho nízkou teplotu. To však neplatí o tzv. amerických chladničkách, které mají mrazničku umístěnou po straně, a které mají ve dvířkách dávkovač ledu, jímž z mrazničky uniká chlad.
Dnešní chladničky mají oproti svým předchůdkyním řadu funkcí a vylepšení. Nesporně užitečný je beznámrazový systém, který odstraňuje náročné odmrazování. Další běžně rozšířenou funkcí je rychlé chlazení či mražení, avšak svoje výhody přináší také dětský zámek nebo program Dovolená, který nastaví v chladničce teplotu 15 °C. Tato funkce sice neslouží k uchování potravin, ale zabraňuje vytvoření nepříjemných pachů.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.