Ještě stále se smějete povídkám o zákeřných virech pro mobily? Smějte se, ale váš chytrý telefon už v bezpečí není. Ohrožení mobilních telefonů začíná být dnešní realitou a v brzké době na tom budou telefony podobně jako počítače - jejich ochrana bude nevyhnutelná.
Popíšeme Vám jednoduchou situaci. Představte si, že sedíte v práci na nějakém školení a právě hovoří ředitel firmy. Svůj mobilní telefon máte pochopitelně odložený ve vaší diplomatce a přepnutý do tichého režimu. Kdyby totiž do takového ticha začal zvonit, jednalo by se o neuvěřitelnou ostudu. Najednou sebou všichni leknutím škubnou, ředitel poskočí - ticho prolomilo zvonění mobilního telefonu. Na vteřinu zaváháte. Čí telefon to může být? Mezitím se všichni začnou ohlížet až najdou viníka, a zanedlouho civí - na vás. To vám zvoní telefon! Jak je možné, že zvoní mobil, který jste přepnuli do tichého režimu? S největší pravděpodobností jste se stali obětí bluesnarfingu, jednoho z možných druhů zneužití mobilního telefonu. A to ještě můžete hovořit o štěstí. Výsledkem záškodné činnosti na vašem telefonu je "jen" ostuda na školení. Nesmíme zapomínat, že na naše mobily číhají hrozby, které dovedou napáchat mnohem větší škody.
Opravdu to není tak dávno, kdy většina avizovaných hrozeb pro mobilní telefony byla pouze fámou a viry pro mobily byly oprávněně považovány za něco, co nás čeká až v daleké budoucnosti. Jenomže to bývalo. Dnešní situace je jiná.
K rozvoji virů pro mobilní telefony přispěla hlavně integrace operačních sytémů, telefony se stále více podobají počítačům a bohužel od nich nepřebírají pouze jejich funkce, ale přibírají také jejich nedostatky. Nejvíce jsou ohroženy tzv. chytré telefony neboli smartphony. Levné telefony bez operačního systému jsou proti rizikům přicházejícím zvenčí téměř imunní. Přes textovku vir neprojde, ačkoli mnohé hoaxy (poplašné zprávy) se nás občas snaží utvrdit v přesvědčení, že je tomu právě naopak.
V mnoha případech si za nákazu svých počítačů mohou uživatelé sami. Velmi záleží na jejich chování a obezřetnosti. Podobné je to i u mobilních telefonů. Jak se dá poznat hazardér, který si o nějaký virový průšvih či jiný druh ohrožení přímo říká? Takový člověk má na svém chytrém mobilu neustále zapnuté bluetooth, stahuje hodně e-mailů s přílohami, a to i od lidí, které vůbec nezná, a do svého mobilu instaluje aplikace z pochybného zdroje. Že vám to něco připomíná? Potom přichází doba, kdy je nutné začít uvažovat o nějakém antivirovém řešení, dokud ještě není pozdě.
Stejně jako pro počítače, i pro mobily existují různé druhy virů. Od jednoduchých trojských koní, které jen odešlou pár textových zpráv či zpřeházejí ikony menu, až po takové záškodníky, kteří dokážou odpojit displej, vytáčet libovolné telefonní číslo či odeslat drahou Premium SMS. Přijít tak můžete o hodně - o peníze, o drahocenná data v telefonu, o telefon, který musí do opravy kvůli novému firmwaru. A o spoustu času a nervů.
Ani mobil bez operačního systému není zcela v bezpečí! Útočníci se do něj dokážou nabourat pomocí bezdrátové technologie bluetooth. Jedná se o již zmíněný bluesnarfing, kdy se neznámý útočník snaží dostat do vašeho přístroje díky zapnutému bluetooth. Valná většina novějších telefonů je vedle bluetooth také vybavena mobilní javovou knihovnou JSR82 pro bezdrátovou komunikaci. Díky tomu si můžeme přes bluetooth zahrát na dvou mobilech hru, ale také můžeme pootevřít vrátka útočníkovi. Pokud ve vašem mobilu funguje vše tak, jak má, není pro útočníka možné se do něj nabourat, aniž byste jeho přístup autorizovali. Ale tady je právě problém s oblíbeným hraním her - jakmile jste si s někým zahráli a pustili jej tak do svého mobilu, má už vrátka otevřena a na místo činu se pak může vbrátit se zcela jinými úmysly než jen předjet váš závoďák nebo sežrat vašeho hada. Útočníkovi pak stačí váš zapnutý telefon, zapnuté bluetooth a malá, asi 80kB aplikace. Proto vždy pečlivě uvažte, koho "pouštíte" do svého mobilu, každý přítel je totiž potenciální nepřítel.
S jednou věcí se ale infikovaný či "nabouraný" mobil úplně měřit nemůže. Jde o mobil ukradený. Pokud vám telefon někdo ukradne a vy jej nemáte patřičně zabezpečen, mohou nabýt ztráty velkých rozměrů. Existují různé možnosti zabezpečení mobilu, od jednoduchých, jakým je například blokování telefonu při zapnutí PIN kódem či zámkem telefonu. Dále také existuje celá řada sofistikovaných řešení, kterými se zabýváme v článku Jak chránit mobil při krádeži.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.