Ceny notebooků se přiblížily cenám stolních počítačů. Nerozhoduje však jen jejich cena.
Relativní lacinost, snadné přenášení zdálivě mluví ve prospěch koupě notebooku. Při bližším zkoumání už to tak ale jasné není. Ačkoli se ceny stolních počítačů a přenosných počítačů prakticky vyrovnaly, neznamená to, že získáte stejně výkonné stroje. Výkon notebooku je obvykle o něco nižší než stejně drahého stolního počítače.
Výkon současných počítačů je tak velký, že i nejslabší konfigurace bude stačit na běžné domácí nebo kancelářské použití. Pokud budete touto prací mínit práci s textovými dokumenty, tabulkami, prohlížení internetových stránek nebo přehrávání hudby. Pokud je to právě toto, co chcete od svého počítače, neváhejte a kupte si notebook. Oceníte úsporu místa. Notebook zabere tolik místa co jeho klávesnice a nepotřebujete k němu nic dalšího jako displej, reproduktory, mikrofon a často i webová kamera jsou často již integrovány v těle notebooku. Pokud jej zrovna nepotřebujete, schováte jej do skříně nebo uklidíte na jiné místo.
Navíc je notebook "mobilní". Kdekoliv po bytě, doma. Děti se často hádají, kdo bude hrát atd. Více sourozenců, rodiče, notebook je řešením. Přenete je do dětského pokoj a je to. rtivá většia notebooků je automaticky vybavena možností přístupu k bezrátové síti wifi. Modem s podporou této technologie nabízejí snad všichni poskytoatelé internetu v ČR. Odpadává vám tím nutnost tahat kabely po bytě. Jednoduše se připojíte odkudkoli v bytě. Mobilita notebooku se může hodit i při cestování na dovolenou, chatu, chalupu. Notbook vám může v těchto končinách posloužit i jako společník např. k přehrávní hudby, přehrává i MP3, takže si můžete vzít s sebou domácí diskotéku. Ty nejlevnější možná ne, ale notebooky zvládnou i přehrávání filmů. Obvykle jsou vybaveny DVD mechanikou. Takže flmy sebou a lidně i několik. Nebo klidně i ve stále populárnějším formátu DivX, což je jakási filmová obdoba MP3. Na disk přenosného počítače můžete uložit i několik desítek filmů.
Zatím tedy notebook vyhrává na body. Jenže jsou případy, kdy je lepší vlastnit stolní počítač.
Nejčastěji je problémem malý výkon v grafických aplikacích. Na rozdíl od notebooku můžete u stolního počítače sáhnout po výkonné grafické kartě. Ta je potřeba při práci v grafických programech, kreslení v CAD, ale také pro fungování počítačových her. Pro počítačové hry potřebujete velmi vysoký výkon. Hraní počítačových her je nejdůležitější činností dětí a mládeže. Ačkoli se grafické schopnosti notebooků výrazně zvýšily, na nejnovější hry většina nestačí. Navíc mají notebooky menší pevné disky, zatímco stolní počítače mají dnes běžně i kapacitu 300 GB. U notebooků je to často méně než 100 GB. Nástupem digitálních fotoaparátů, hudby ve formátu MP3 a DivX filmů nároky uživatelů na diskový prostor rostou. Dá se to řešit externím pevným diskem, ale máte krabičku navíc. Notebook také dává malou šanci pro budoucí rozšiřování. Lze u něj prakicky omezeně dokoupit paměť a vyměnit pevný disk. Ve stolním počítači můžete časem postupně měnit některé komponenty, třeba právě grafickou kartu a tím jeho zastarání zpomalit.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.