Na dovolenou sebou obvykle bereme různé propriety, které považujeme za důležité a potřebné. Jednou z těchto věcí je i fotoaparát a v posledních letech též kamera. Víme, že tato zařízení je na dovolenou potřeba připravit? Když totiž tuto techniku na cesty dobře nepřipravíme, můžeme být posléze zklamaní.
Kamery a fotoaparáty se neobejdou bez zdroje elektřiny. To je první věc, na kterou musíme myslet, vyrážíme-li na dovolenou. Je tedy dobré mít při práci s kamerou či fotoaparátem připravený záložní zdroj, který můžeme použít v případě vybití akumulátoru.
Pokud pro svoje zařízení potřebujete obyčejné tužkové baterie, lze říci, že máte vyhráno. Tužkové baterie se totiž prodávají po celém světě, takže stačí mít u sebe pouze jednu náhradní sadu, kterou navíc můžete pořídit v místě rekreace. Výhodným řešením může být též pořízení dobíjecích akumulátorů, jejichž cena se pohybuje přibližně kolem 50 či 100 korun. Malá cestovní nabíječka pro tužkové baterie vyjde na přibližně 200 korun.
Existuje ovšem mnoho záznamových zařízení, které tužkové baterie nepoužívají. Tato zařízení používají nestandardní akumulátory, které jsou navíc navzájem nezaměnitelné, z čehož vyplývají pochopitelné problémy. Na druhou stranu ale mají oproti tužkovým bateriím jednu výhodu - mají delší vydrž. Za delší výdrž si sice připlatíme, na druhou stranu ale můžeme pořizovat několikahodinové záznamy či fotografovat stovky fotografií. Cena těchto akumulátorů se pohybuje mezi 500 a 2000 korunami. Chystáme-li se na nějakou cestu, je vždy lepší mít kromě jedné sady vložené v přístroji též jednu nabitou náhradní, kterou můžeme kdykoli vyměnit za tu první.
Při nabíjení akumulátorů se v některých zemích můžeme setkat s různými elektrickými zásuvkami. Problém vyřeší redukce, což je případ Velké Británie či Irska. Větší problém nastává v některých mimoevropských lokalitách, kde se vedle odlišného tvaru zásuvky také vyskytuje odlišné napětí elektrické sítě. Příkladem může být USA nebo Kanada. Chystáte-li se na cestu do Asie či Afriky, vždy si zjistěte situaci.
Vedle dovolených v mimoevropských lokalitách někteří lidé vyrážejí na dovolenou mimo civilizaci, kde ovšem také chtějí pořizovat záznamy. Řešením může být solární nebo ruční nabíječka. Je pravda, že fungují pomalu, ale na místech bez civilizace mnoho možností není.
Nejčastěji používanými záznamovými médii jsou paměťové karty. Paměťové karty se na trhu prodávají pod několika značkami a v několika typech, nejčastěji používanějšími ale jsou Secure Digital (SD). Při výběru paměťové karty vždy nastává problém s výběrem vhodného druhu paměťové karty. S ohledem na cenu karet lze doporučit pořízení paměťové karty s největší kapacitou, kterou přístroj umožňuje.
Paměťová karta s kapacitou 16 GB se na trhu pohybuje v ceně okolo 800 Kč. Ve srovnání s cenami některých fotoaparátů se tato cena může někomu zdát jako příliš vysoká. Je ale dobré si vždy uvědomit, že tato karta pojme přibližně 3200 fotografií či 10 hodin videa. Díky této kapacitě může taková jediná paměťová karta vystačit i na delší dovolenou. Pokud se domníváte, že paměťová karta s kapacitou 16 GB není dostatečná, a chtěli byste kartu s větší kapacitou, zvažte, není-li finančně výhodnější pořídit dvě 16 GB paměťové karty, než jednu kartu s dvojnásobnou kapacitou.
Jste-li majitelem kamery s pevným diskem, můžete na své záznamové médium zachytit mnoho hodin videa, bohužel ale kapacitu kamery více nerozšíříte. Některé kamery mají vestavěnou flash paměť, ale vedle ní ještě obvykle mají slot pro doplňující paměťové karty.
Kamery s malými DVD disky či DV páskami představují nejméně výhodnou možnost. Taková záznamová média mají zpravidla jen hodinovou kapacitu, a vezete-li si jich dostatek, zpravidla zabírají mnoho místa v zavazadle.
Pro kamery s DVD disky je výhodnější pořídit přepisovatelné DVD-RW disky. Cena se pohybuje okolo 30 korun, avšak po zaplnění disku lze jeho obsah překopírovat do počítače a na disk můžete dále natáčet. Ve srovnání s jednorázovým diskem jde o výhodný nákup, jelikož cena jednorázových disku je zpravidla o 10 korun nižší.
Na kamery a fotoaparáty při cestování a rekreaci číhá spousta nebezpečí. Ani pro odolné fotoaparáty a kamery není dobré zanedbat nákup polstrované brašny či pouzdra. Jejich účinek je několikanásobný, jelikož danému zařízení poskytují nemalou ochranu proti poškození, navíc slouží pro transport a uložení fotoaparátu či kamery spolu s příslušenstvím.
Vedle pádů představují další nebezpečí i písečné duny a mořské pláže, na kterých se nachází jemný písek. Když se písek dostane do zařízení, může poškrábat povrch čoček nebo se usadit na snímači zrcadlovky. Rovněž se může usadit v pohyblivých částech zařízení a způsobit jejich zadření. Proti poškození jemným pískem slouží vzduchotěsné igelitové sáčky, ze kterého se aparát vytahuje jen na nezbytně nutnou dobu. Pro ochranu lze také pořídit podvodní pouzdro, které umožňuje používání zařízení pod vodou, takže můžete natáčet a fotografovat i pod vodní hladinou. Takové pouzdro ale stojí až několik tisícikorun, takže se většina uživatelů spokojí se vzduchotěsným sáčkem.
Pokud už dojde ke vniknutí písku do fotoaparátu nebo kamery, postup je stejný jako při pádu do vody. Fotoaparát ani kameru nezapínejte, vytáhněte baterii a paměťovou kartu. Po návratu z dovolené zařízení odneste do servisu. Další nebezpečí pro techniku představují extrémní teploty. Zatímco mrazivé počasí zpravidla ovlivní jen baterii, jejíž kapacita může dočasně poklesnout, nadměrné horko zpravidla zařízení zasáhne mnohem více. Vystavením zařízení horkému slunci může dojít k nevratnému poškození akumulátoru a některých obvodů přístroje. Mnohem horší dopad pak má ponechání fotoaparátu či kamery na slunci za oknem auta.
Když už nyní víte, jak připravit fotoaparát a kameru na dovolenou či nějakou cestu, navštivte oddělení Elektro našeho internetového obchodního domu, a vyberte si fotoaparáty, paměťové karty či kamery.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.