V dnešním uspěchaném světě jde zdravá výživa často stranou. Jsou upřednostňována rychlá občerstvení. Pro udržování našeho zdraví je ale nutné začit se zajímat o to, z čeho se skládá naše každodenní strava. Zda obsahuje dostatečné množství vitamínů a minerálů, které jsou pro naše zdraví velmi potřebné. Množství zdravotních problémů totiž vzniká v důsledku špatných stravovacích návyků a následném nedostatku některých důležitých látek nezbytných pro naši zdravou výživu. Jednou z takových látek je hořčík. Podle posledních výzkumů je jeho příjem u populace nedostatečný.
Hořčík plní v lidském těle nezastupitelnou funkci. Podporuje přeměnu látek a energie, činnost řady enzymů v organismu, zvyšuje také schopnost svalové kontrakce, spolu s vápníkem se pak podílí na mineralizaci kostí a tvorbě bílkovin. Určitým způsobem také zasahuje do regulace přenosu nervových vzruchů, ovlivňuje imunitu a snad se i částečně podílí na prevenci astmatu a arytmií.
Příznivě působí proti vzniku ledvinových kamenů s obsahem vápníku, ženám pomáhá při potížích spojených s premenstruálním syndromem. Kladně ovlivňuje i psychiku, protože vrací vnitřní vyrovnanost a zklidňuje emoce.
Jeho důležitost pro naše fyzické i duševní zdraví je tedy zjevná.
Pro zajištění potřebné dávky hořčíku, tj. mezi 300 – 600 mg denně, bychom museli sníst asi 1,5 – 2 kg masa, okolo 1 kg celozrnného chleba, 0,2 – 0,5 kg luštěnin, 1 kg brambor nebo 0,5 – 1 kg listové zeleniny a nebo vypít 2 – 3 l mléka.
Z uvedených hodnot vyplývá, že zajistit minimální denní dávku běžnou stravou není příliš jednoduché. Proto je doporučováno, zvláště pak v případě vyšší potřeby, doplňovat hořčík některým vhodným doplňkem výživy. Do určité míry může být alternativou rovněž doplňování hořčíku pomocí některých minerálních vod.
Nedostatek hořčíku může být způsoben vedle jeho nedostatečného příjmu také vysokou spotřebou alkoholu, používání diuretik a případně rovněž některých antibiotik. Příznaky většího nedostatku pozorovatelné na našem zdravotním stavu mohou být tetanie, svalová slabost, svalové záškuby či arytmie.
Pro doplnění tohoto důležitého prvku výživy a pro vyhnutí se možným problémům ohrožujícím naše zdraví můžeme tedy využít doplňky výživy, které najdeme na našem trhu. Nejpřijatelnější pro organismus jsou organické formy vázaného hořčíku, především ve formě laktátu. Výhodná je také kombinace hořčíku s vitamínem B6. Kromě již výše zmíněných příznivých účinků hořčíku se užitečným způsobem do ochrany zdraví zapojuje i vitamín B6. Ten udržuje zdravý imunitní systém a je příznivý i pro systém nervový.
Zkuste tedy udělat první krok ke zdravému způsobu života a doplňte si chybějící hořčík.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.