Je smutné, že tolik lidí v posilovnách a fitnesscentrech pokládá trénink pouze za prostředek k získání svalů. Jistě, trénink svaly vytváří, ale přináší vedle toho také mnohem rozsáhlejší prospěch. Také je škoda, že řada lidí posilování bere jako exhibicionismus a že tím přichází o spestření cesty ke zdraví.
Posilovací trénink je nejpřístupnější metodou k vypracování a udržení silného, zdravého, výkonného a řekněmež i pěkného těla, jakou kdy člověk objevil. Nenahrazuje fyzickou práci, ale samozřejmě i fyzická práce je snadněji vykonávána, pokud zvládáte "své" váhy.
Nějaký způsob prověřování a testování svých schopností by měl mít každý, tak proč nevyužít kulturistickou metodiku? Neznamená to ale, že musíte být kulturistou, ale uvidíte konkrétní, hmatelné výsledky a vždy budete vědět, jestli postupujete správně, nebo naopak špatně. Ti, kteří se případně zkusí připravit na nějakou soutěž nebo jen tak si to rozdat s kamarádem/kou kdo bude mít lepší výsledek, prověří např. i při dietách sílu své vůle.
Ostatní, na rozdíl od 60 % lidí s tragickou nadváhou, se při zápase s nekontrolovaným stravováním naučí disciplíně. Proto je cvičení v posilovně ne náhodou nazýváno železný sport, železná hra, neboť formování těla se podobá výrobě kvalitní ocelové čepele. Kov i tělo projdou žárem kování a musí vydržet opracování údery kladiva o kovadlinu (trénink).
Bohužel, tak málo mladých lidí tato elementární fakta pochopí... Mládenci považují zdvíhání činek za předchodnou fázi. Trénovat začínají s vidinou svalnaté postavy, a až případně takoví budou, skončí... Ale to je ohromná chyba.
- Trénink pročišťuje mysl a pomáhá nazírat na životní trable z odlišné perspektivy.
- S úměrným dodržováním zásad stravování, spánku a relaxace budete schopni déle a
kvalitněji užívat ostatní aspekty života.
- Prakticky až do stáří si udržíte hezkou postavu, ale hlavně pohodu
- Se silou a pohyblivostí z tréninku povedete aktivní život i v tak zvaném neproduktivním
věku
- Přestože nemusíte být po tréninku napumpovaní, zdravotní přínos je nesmírný. Silový
trénink udržuje výhodný poměr svalové hmoty a tuku, zvyšuje tvorbu "zdravého"
cholesterolu, snižuje krevní tlak, posiluje krevní oběh, je prevencí řídnutí kostí a jiných
nemocí, zlepšuje držení těla, umocňuje pocity sebedůvěry a víry ve vlastní schopnosti,
atd. Po několika letech cvičení už víte, jak dobré pocity po tréninku máte. Fyzický
podklad těchto pocitů spočívá v rozproudění krve a zapocení, na které
navazuje vědomí, že jste pro sebe opět udělali něco pozitivního.
Každý trénink i po dvaceti nebo třiceti letech je krokem k upevnění tělesného i duševního zdraví, a je naprosto lhostejné, že stagnujete s váhami, nebo že už nemáte vyrýsované břišní svaly nebo jen cvičíte pro radost. Kvůli udržení zájmu z času na čas střídejte zaměření - jděte za vytrvalostí v síle nebo okuste powerlifting, jste-li zastánci silovějšího přístupu, věnujte se ryze metodice tvarování postavy nebo získání kondice. Svoji sílu a zdatnost se snažte aktivně používat v jiných sportech.
To vše jsou osvědčené návody, jak účelně, rozumně a úspěšně trénovat po celý život.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.