Vůbec se nemusíme omezovat, máme-li koupelnu s velkým prostorem. Chceme vanu, nebo sprchový kout? Můžeme mít i oboje, a to už je velmi praktické.
Každý den náladu a čas napouštět vanu vodou mít určitě nebudete. A tak raději zvolíte sprchový kout. Z toho ale přijdou dny - svátky, víkendy, možná i dovolené - kdy si naopak relaxaci v napuštěné vaně rádi dopřejete. Je také možné pořídit si pohodlnou a prostornou vanu, která navíc bude doplněna vířivkou.
Při rozhodování mezi vanou, sprchovým koutem a vířivkou se může zdát, že je rozhodnuto již předem. Bez vany si spousta lidí stále ještě neumí koupelnu představit. Jenomže, jak často se kdokoliv z nás koupe ve vaně? Většina lidí ji využívá spíše jako sprchový kout, jehož provoz je navíc levnější a úspornější ve srovnání s koupáním ve vaně.
Nezapomeňme, že výhody sprchových koutů neznamenají, že by vany v moderních bytech vůbec neměly mít místo. Tak jako jsou lidé, kteří ve svém životě využijí vrtačky, brusky, soustruhy či ruční nářadí, jsou také lidé, kteří ve svém životě velmi rádi vyčlení prostor pro luxus, který přinášejí vany. Někteří sice dlouhou koupel považují za ztrátu času, jiní na vanu nemají ve svém malém bytě prostor, ovšem to se nemusí být váš případ. Pokud to opravdu není váš případ, potom byste neměli váhat a do koupelny klidně dejte jak sprchový kout - na ranní osvěžující spršku - tak i vanu - na večerní relaxaci a důkladnou očistu.
Tak jako je na trhu spousta hobby nářadí, profi nářadí, nářadí pro kutily či ručního nářadí, tak je i na trhu spousta van.
Liší se tvarem i použitým materiálem. Lze je umístit do rohu, ke stěně, do prostoru, vyrábí se z akrylátového polymeru, smaltu a podobně. Dokonce je také možné nechat si udělat vanu na míru.
Jako do každé dílny patří vrtací šroubováky, rázové utahováky, víceúčelové brusky, pily, vrtačky, sponkovačky či úhlové brusky, tak ani v žádné koupelně nemůže chybět umyvadlo. Rovněž pro výběr umyvadla platí podobná pravidla jako pro výběr vany. Pozornost musíme věnovat tvaru a velikosti, není dobré ani přehlédnout materiál, ze kterého je umyvadlo vyrobeno. Do většího bytu, tedy tam, kde žijí čtyři a více osob, je dobré pořídit umyvadel více. Obvykle se zdůrazňuje, že rozměrově by umyvadlo, které používáme jako hlavní, nemělo mít menší rozměr, než 50 cm. Při umístění více umyvadel mezi sebe je dobré nechat mezi nimi přibližně půlmetrové rozestupy.
Ke každému umyvadlu také patří baterie. Vybírají se zpravidla podle typu mechaniky a povrchové úpravy, v současné době jsou velkým hitem pákové baterie. Jejich ovládání je totiž velmi jednoduché, lépe hospodaří s vodou - přibližně tak o 30 procent, ale kohoutky mají své kouzlo a dokážou velmi obohatit interiér.
V malých koupelnách jsou využitelné otočné typy baterií, které mohou obsloužit umyvadlo a sprchový kout či vanu. Mezi materiály, které se pro baterie používají, převládá chróm, rovněž se dá narazit i na granitové povrchy či dřevěné páky. Ve velmi luxusních koupelnách se využívají i baterie s povrchovou úpravou ze zlata.
Pokud jde o pokrytí podlahy koupelny, mezi nejčastější úpravy patří dlažba. Jsou ale roční období, kdy její chlad může být nepříjemný. Proto se v koupelnách objevují drobné koberečky či plastové podložky, které ale vyžadují nesnadnou údržbu. Poslední dobou se tedy začíná v koupelnách prosazovat podlahové vytápění. Jeho zařízení je dobré konzultovat s odborníky, kteří vám zároveň rádi poradí s možnostmi regulace teploty prostřednictvím termostatů či dálkového ovládání, například prostřednictvím počítače.
Zaujal-li vás náš článek, přečtěte si také článek Rekonstruujeme koupelnu I.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.