V jednom z předchozích článků jsme rozebírali technické funkce fotoaparátů. Dnes Vám přinášíme první část slovníku pojmů, který vám usnadní orientaci při výběru fotoaparátu.
A
Jde o barevnou vadu způsobenou objektivem fotoaparátu. Lze ji zjistit jako barevné, mnohdy fialové kontury na ostrých přechodech tmavých a světlých objektů (např. větve stromů proti jasné obloze). Tato vada se vyskytuje poměrně často.
Hovoříme buď o tužkové nabíjecí baterii nebo o nabíjecích blocích, které mohou připomínat rovněž akumulátory do mobilů. Akumulátory jsou nabíjecí, někdy na nich bývá napsáno anglické rechargeable.
Jedná se o LCD displej speciálně upravený tak, aby byl dobře čitelný, i když na něj svítí Slunce (běžné displeje jsou pod Sluncem obtížně čitelné).
B
Pomocí této funkce nastavíme fotoaparát tak, že bude hodnotit délku expozice jen z několika málo bodů převážně uprostřed zorného pole.
Bracketing je funkce, díky které můžeme možnost nafotit sérii snímků, kdy každý z nich bude mít odlišné vlastnosti. Nejběžnější bracketing je expoziční. Spočívá v tom, že fotoaparát nafotí sérii třeba pěti snímků exponovaných různou dobu (různá doba závěrky). Takže v tomto případě budou nafoceny fotografie: nejtmavší, tmavá, střední, světlá, nejsvětlejší. Použít tam, kde si nejsme jisti nastavením expozice apod.
Je to funkce, kterou nabízejí dražší fotoaparáty. Při užití této funkce můžete exponovat jeden snímek třeba i minutu nebo déle.
C
Je to malá destička používaná místo kinofilmu osázená miliony miniaturních buněk citlivých na světlo, které předávají data o fotografovaném obraze do procesoru fotoaparátu. Rozlišení fotoaparátu uváděné v MPix (milionech pixelů) nám říká, kolik milionů buněk je na CCD čipu.
Má stejný význam u digitálních fotoaparátů jako u kinofilmových - místo výměny filmu ale elektronicky změníme citlivost snímače. Čím větší hodnota ISO je, tím citlivější je snímač, a proto například v šeru použijeme vyšší hodnoty ISO.
Je to zařízení ve fotoaparátu, které propouští množství světla podle toho, jak clonu nastavíme my nebo automat. Větší čísla znamenají menší otvor, a naopak.
D
Nesmíme jej zaměnit s optickým zoomem, s nímž nemá nic společného. Jedná se o pouhý výřez z již opticky zazoomovaného snímku.
DPI nám udává hustotu tisku. Každý snímek má určitou velikost v pixelech, která je neměnná. Čím větší hodnota DPI je pro tisk nastavena, tím více těchto pixelů bude tištěný dokument obsahovat na ploše jednoho palce, a tím je také tisk kvalitnější, na druhou stranu ale přináší zmenšení fotografie.
Další části Slovníku pojmů naleznete zde:
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.