E
Pixely jsou malé buňky na CCD čipu fotoaparátu, jejichž počet (velice zjednodušeně řečeno) nám udává, jaká bude výsledná kvalita snímku a kvalita vytištěné fotografie. Při vyšších hodnotách Megapixelů se zvyšuje efektivní rozlišení fotoaparátu, které nám umožňuje tisknout větší fotografie v dobré kvalitě.
Expoziční bracketing představuje volbu několika expozic, které jdou v závěsech za sebou, a při kterých se liší expoziční hodnoty. Účelem je pořízení srovnatelných fotografií, které se od sebe liší délkou expozice, tzn. že se liší v tmavosti a světlosti. Díky tomu si fotograf následně může vybrat fotku, která je dle jeho názoru nejlépe exponovaná.
K celé řadě fotoaparátů je možné připojit externí zábleskové zařízení. Zpravidla se jedná o klasický blesk na tzv. sáňkách nebo lze připojit i deštník, softbox a další. Externí zábleskové zařízení využívají zkušení fotografové v okamžiku, kdy vestavěné zábleskové zařízení již nestačí svým výkonem.
H
Histogram ukazuje zastoupení různých jasů a stínů na fotografii ve formě grafu. Svislá osa zobrazuje počet pixelů v dané úrovni jasu, vodorovná osa zobrazuje odstíny jasu od černé po bílou. Histogram nás upozorní na příliš velké jasy na fotografii například tím, že v pravé části dosahuje vysokých hodnot.
Hledáčky jsou dvojího typu, a to optické nebo elektronické. V případě optického hledáčku nevidíme pohled přesně tak, jak bude vypadat fotografie, protože se nedíváme přes objektiv. Na druhou stranu je optický hledáček využitelný ve tmě. Elektronický hledáček je malý LCD displej, který nám ukazuje přesně ten pohled, jež zachytíme na fotografii. Elektronický hledáček je obtížně využitelný v šeru a ve tmě.
J
Jedná se o patrně nejpoužívanější formát digitálních fotografií (=způsob, jakým je elektronická informace o fotografii uložena na paměťovém médiu). Nabízí zřejmě nejlepší poměr velikosti vzhledem ke kvalitě, takže fotografie formátu JPEG nebo JPG nezabírá mnoho místa v paměti a zároveň je značně kvalitní.
K
Kompenzace expozice nabízí fotografovi možnost ovlivnit nastavení hodnoty expozice provedené automatem, aniž by musel přepnout na manuální ovládání.
M
Makro:
Makro nabízí fotografovi možnost fotit předměty velmi blízkého objektivu. Podle typu fotoaparátu lze zaostřovat na různé vzdálenosti - velmi dobré jsou 2 cm, 5 cm jsou rovněž vynikající a ani 20 cm není k zahození.
Manuální nastavení ISO:
Díky této funkci lze kdykoliv změnit citlivost při fotografování. Analogicky to můžeme přirovnat například ke vkládání filmu do fotoaparátu s různou citlivostí.
Manuální vyvážení bílé:
Tato funkce umožňuje fotografovi, aby nastavil vyvážení bílé barvy. Fotoaparát totiž může odlišně reagovat na barevnou teplotu osvětlení. Vyvážení bílé se pak nastavuje v menu zvolením jedné z nabízených hodnot.
Další části Slovníku pojmů nalezente zde:
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo OK poradně.