N
Digitální fotoaparáty obvykle mají velkou spotřebu energie, neboť se často jedná o zařízení, která lze přirovnat k malým kapesním počítačům. Proto je důležité používat kvalitní zdroje energie. S jejich výběrem se řiďte pokyny výrobce.
Je to maximální doba, po kterou fotoaparát dokáže exponovat 1 snímek (fotit jeden snímek).
Je to nejkratší čas expozice jednoho snímku, který dokáže fotoaparát dosáhnout. Pokud je uveden nejkratší čas expozice např. 1/1000sec., tak fotoaparát nedokáže vyvinout rychlost expozice 1/2000 sec.
Může jím být formát TIFF, BMP či RAW. Nekomprimované formáty se používají spíše v případě požadavků nejvyšší možné kvality. Zabírají tedy podstatně více místa na paměťové kartě než formáty komprimované - běžně 10x i 20x více. Pro běžné užití nejsou nutné.
O
Jde o to, že CCD snímače se u neprofesionálních fotoaparátů vyrábějí menší, než je kinofilmové políčko. Takže i objektiv (a s tím spojená ohnisková vzdálenost) může být menší. Proto se skutečná ohnisková vzdálenost objektivu digitálního fotoaparátu přepočítává na ekvivalentní k 35mm kinofilmovému políčku. Pro uživatele je určující ta ekvivalentní kinofilmu (přepočtená = ne skutečná).
P
Plně automatický režim představuje takové nastavení fotoaparátu, kdy fotoaparát automaticky zpravidla bez manuálního zásahu volí hodnoty například expozice a clony.
V tomto případě se jedná o tzv. poloautomatický režim. Fotograf si při tomto režimu manuálně nastaví hodnotu clony a automat na základě toho určí hodnotu expozice.
Opět jde o poloautomatický režim. Tentokrát fotograf manuálně nastavuje hodnotu expozice, neboli závěrky, a fotoaparát si automaticky nastaví hodnotu clony.
Optický zoom nám ukazuje, kolikrát si můžeme fotografovaný objekt "zvětšit" neboli "přitáhnout".
R
Tato funkce odstraní šum, který se u digitálních fotoaparátů může objevit při vysoké citlivosti nebo dlouhé expozici.
Na digitálním fotoaparátu lze nastavit způsob záblesku:
Automatický záblesk je využit, uzná-li to fotoaparát za vhodné.
Synchro s dlouhými časy je velmi vhodné pro noční fotografování, kdy je nutná doba dlouhé expozice.
Režim červených očí je režim, ve kterém fotoaparát několikrát zableskne už před samotnou expozicí. Cílem je minimalizace jevu zvaného červené oči.
Zapnutý je režim, kdy blesk zableskne při každém fotografování.
Ruční ostření lze využít tehdy, když selhává automatické ostření. Využitelné je například ve tmě.
Další části slovníku pojmů naleznete zde:
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.