S
Samospoušť je funkce, která provede vyfotografování objektu, aniž by někdo musel v okamžiku fotografování stisknout spoušť. Fotograf si u této funkce nastavuje prodlevu fotografování na různou dobu. Zpravidla se jedná například o 5 či 10 vteřin.
Tato funkce fotoaparátu Vám naznačí, která místa snímku jsou buď nedoexponovaná, nebo jsou naopak přeexponovaná. Fotoaparáty vybavené LCD displejem mohou modře vyznačit velmi tmavé části a červeně zaznačí příliš světlé části.
Jde o zařízení, které eliminuje nejrůznější nechtěné pohyby či otřesy, jako je například chvění rukou. Jeho hlavní přínos ale spočívá v tom, že Vám umožní fotografovat za nepříznivých světelných podmínek.
Světelnost si můžeme představit jako poměr mezi průměrem vstupní čočky objektivu a aktuální ohniskovou vzdáleností objektivu. Světelnost nám ukazuje, kolik světla soustřeďuje objektiv a jak dlohou expozici musíme navolit. Čím menší hodnoty světelnost dosahuje, tím více světla objektiv soustřeďuje.
T
Snímky pořízené fotoaparátem se ukládají na paměťové médium. Tím je zpravidla paměťová karta, které se liší nejenom kapacitou, ale také rychlostí zápisu a čtení, cenou, a dalšími parametry. Výběr paměťové karty na kvalitu snímků vliv nemá, přesto je ale žádoucí řídit se doporučením výrobce.
V
Mnoho digitálních fotoaparátů umí "natočit video". Zpravidla se ale nejedná o klasické video, nýbrž velice rychle promítaný sled fotografií.
Je vadou objektivu. Spočívá v tom, že pořízené fotografie bývají například v rozích tmavší než v jiných částech. Objeví-li se tato vada, je to problém, neboť ji nelze ani odstranit, ani reklamovat. Zpravidla se objevuje u fotoaparátů s nekvalitní optikou.
Další části slovníku pojmů naleznete zde:
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.