Strom by v žádné zahradě rozhodně neměl chybět. Dodává jí její typickou atmosféru. Pokud stromy ale vyrostou příliš rychle do velké výšky, mohou být i zdrojem problémů, kde pak musí nastoupit zahradní technika. S dnešní širokou nabídkou různých druhů by se to však stávat nemělo. Jsou nabízeny takové druhy, které nebudou vyšší než 5 - 6 metrů, jsou tedy ideální pro menší zahradní plochy. Patří mezi ně také speciálně vyšlechtěné tvarované a vyvazované stromy.
Nesmíme zapomínat ani na převislé formy stromů, které se se svým elegantním vzezřením hodí do malých zahrad.
Pokud je chcete použít pro vaši zahradu, je potřebné se o těchto druzích a jejich možnostech informovat.
Většinou je prostor v zahradě omezený, a proto jsou upřednostňovány stromy nízkého vzrůstu dosahující maximální výšky 5 až 6 m. Ani koruna stromu by neměla být příliš košatá. Těmto požadavkům na vhodnost pro omezenější zahradní plochy by vyhovovaly zejména jeřáby, nebo také zmarlika jidášová s oranžově žlutou podzimní barvou, okrasné jabloně pestobarevných druhů, katalpa trubačovitá se zlatozeleným listem, varianty javorů jako je Acer platonoides Deborah a Drummondii, hlohy a mnoho dalších, jako je blýskalka chlupatá s bílými květy, oranžově červeným podzimním vybarvením a šarlatově červenými plody. Nepatrně vyššího vzrůstu je dřezovec trojtrnný Subnurst, břízy, vrby a zelkova.
Mezi speciálně vyšlechtěné stomy patří stromy vyvazované, které byly známy již ve starověku. Stromy vyvázané a ostříhané do plochého obrazce stály v každé římské zahradě. Především šlo o vyvazované ovocné stromy jabloní, hrušní a slivoní, které jsou až dosud velmi důležité. Tvarované ovocné stromy dávají na malé ploše maximální sklizeň a navíc všechny překrásně kvetou. Ale nejde jen o stromy ovocné. Stejně tak jsou vyvazované lípy, například lípa velkolistá nebo lípa evropská, také javory, habr, jilm a další druhy stromů.
Velmi známé tvarované stromy jsou vodorovně zastřižené platany, které překlenují vesnická náměstí jižní Evropy. Takto upravený strom krásně vyniká například na terasách. Sloupovité formy lze vytvarovat z javoru, habru, lípy nebo buku. Kulovité formy mohou vzniknout sestříháním. Také už existují druhy s přírozeně kulatou korunou. Dále máme stromy vytvarované řezem do kostek, pyramid a různé hlavaté stromy - jako je například vrba bílá. I to jsou ve skutečnosti tvarované stromy, tak jako mnohé bohatě kvetoucí okrasné třešně (Prunus), které jsou k dostání se všemi možnými tvary korun (od kulaté až ke sloupovité).
Sázení stromků na zahradě je ideální v tuto dobu, protože je půda ještě teplá a lépe tak stromky zakoření. Připravte si zahradní nářadí, rukavice, nůžky, kompost, opěrný kůl podle výšky kmínku (délka: +45 cm pro upevnění do země - měl by sahat až k větvím) a o průměru cca 3 cm, zašpičaťte a ...
rozmyslete si, kam budete stromky na zahradě zasazovat. Udělejte si plán výsadby i podle potřeb vybraných stromků. Každý má jiný požadavek a tím na zahradě i své místo.
Odstraňte travnatý porost ve vrstvě a pak začněte hloubit dle potřeb hlubokou a prostornou jámu. Ze zeminy odstraňte kořeny a plevel, který je nepřítelem. K hloubení jámy použijte rýč nebo pro vás vhodnější zahradní náčiní a k ochraně vašich rukou zahradní rukavice. Jámu vyhlubte do hloubky kolem 25 cm a širokou v průěru 60 - 90 cm, pro dostatečný růst kořenů.
Dalších 25 - 30 cm v jámě nakypřete, přidejte vyzrálý kompost z vašeho kompostéru nebo hnůj pro růst.
Při sázení stromku dodržte usazení tak, jak je vidět na kmínku stromku. Pokud máte málo nebo moc hlíny a kompostu, jámu dle toho upravte. Nezapomeňte bal s kořeny udržovat vlhký, případně poškozené kořeny odstraňte.
Připravený opěrný kůl zapusťte do hloubky cca 45 cmpod povrch. Kůl umistěte na návětrnou stranu a přesvědčte se, že se neviklá. Viklající se kůl může stromek poškodit.
Kmen stromku se nesmí kůlu dotýkat. Umistěte jej cca 5 cm od kmínku. Zahazte jámu propracovanou zeminou a důkladně zeminu udupejte, aby zemina slehla a nezůstaly v jamce dutiny. Vytvořte kolem stromku prohlubeň pro udržování vody a uhrabte. Stromek vydatně zalijte.
Uvažte osmičku kolem kůlu a kmene. K připevnění použijte zahradní materiál, který se dá dle potřeb uvolňovat (při dalším růstu stromku) a nebude se zařezávat do kmene, jako tomu je u provázku nebo drátku.
Teď už může váš stromek na zahrádce začít kořenit a růst.
Pokud máte strach před okusem zvěří, nezapomeňte mu poskytnout i ochranu proti tomuto "zneuctění", aby vaše zahrada nebyla o stromek chudší.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.