Obecně platí zásada: k lehčím, jednodušším pokrmům lehčí, svěžejší víno, k výrazným pokrmům víno extraktivní, k sladkým pokrmům sladší (samozřejmě přírodně) víno. K bílým masům bílé, k tmavým masům červené. Existuje však mnoho různých pohledů. Obecně platí, že kombinujeme tak, jak nám chutná. Nejdůležitější je experimentovat a nacházet... více níže.
Dobré víno má krásnou barvu (ne vybledlou), nádhernou vůni (typicky odrůdovou, bez nežádoucích pachů) a hlavně výborně chutná (harmonicky, bez pachutí). Což je mnohdy opravdu individuální, i to samé víno tomu samému člověku chutná v různých chvílích různě, natož po čase, kdy se víno vyvíjí. Tímto, se víno velmi odlišuje od ostatních nápojů.
Víno je třeba skladovat na suchých a čistých a tmavších místech při teplotách 10-15 °C. Víno se nesmí skladovat na přímém slunečním světle. Tyto základní podmínky jsou bohužel porušovány mnoha "specializovaným prodejnami s vínem".
Láhve, které jsou uzavřeny korkovou zátkou, mají být skladovány naležato, aby korek byl vlhký. V nastojato skladovaných láhvích by mohl korek vysychat a k vínu by se mohl dostávat vzduch a víno by tak kromě jiného mohlo "zvětrávat". Tato podmínka, obzvláště při kratším uložení, striktně neplatí je-li v místnosti vysoká vlhkost, která způsobí, že korek nevyschne.
S lahvemi by se nemělo zbytečně manipulovat, aby se zbytečně nenarušovala harmonie aromatických látek.
Víno se nesmí ponechávat v načaté láhvi, kdy přístup vzduchu způsobuje zvyšování aldehydů a zhoršuje se barva a chuť vína. Toto neplatí pouze pro nápoje s vyšším obsahem alkoholu a cukru.
V žádném případě bychom neměli kupovat láhve, které nejsou chráněny před vyššími teplotami a silným přímým osvětlením.
Mladší bílé víno 9-10 °C
Starší bílé víno 10-12 °C
Červené víno 11-13 °C
Těžší červené víno 14-16 °C
Víno šumivé 6-8 °C
Víno dezertní 10-12 °C
Víno kořeněné 9-10 °C
Není příliš složité, chceme-li si doma v základu zkombinovat víno a jídlo tak, abychom docílili jejich vzájemné harmonie v aromatických látkách, chuti, ale i barvě, a aby se vzájemně doplňovali. Naopak, ty nejlepší restaurace dnes zaměstnávají tzv. sommeliery. Kdysi se tak ve Francii nazývali obyčejní kočí, dnes to jsou ti největší odborníci, kteří mají na starosti nápoje a dokáží je zkombinovat s jídlem tak, aby umocnili jejich požitek při konzumaci a docílili tak dokonalé harmonie.
I my Vám proto chceme, alespoň v kostce, v následujících řádcích přiblížit, jak víno nejlépe kombinovat s jídlem.
Obecně je známo, že nejdříve se servírují bílá vína před červenými, mladá před starými, lehká před těžkými a suchá před sladkými. Každé dokonalé pohoštění má předem stanoveno, kdy a co se bude podávat, a proto bychom měli dodržovat pár základních pravidel.
Bílá suchá vína se podávají jako aperitiv, k netučným uzeninám, k bílému masu, k pečené drůbeži, k jemným sýrům, k mořským plodům, smaženým rybám a rybám v omáčce. Čím jemnější a méně tučná ryba je, tím jemnější a sušší víno vyžaduje. Říká se, že ryba musí plavat a nejlépe v lehkém suchém bílém vínu. Ke krajovým specialitám je vhodné podávat vína z daných oblastí. Naopak víno se nehodí k jídlům s octem a naprosto nevhodné je k vajíčkům.
Bílá vyzrálá vína, se zbytkovým cukrem jsou v harmonii s husími játry a k desertům. Nově i jako aperitiv, k mušlím a mořským plodům, smaženým rybám, k rybám v omáčce a ostrým sýrům.
Růžová suchá vína k mořským plodů, smaženým rybám, k rybám v omáčce a k uzeninám. Nově i k drůbeži, bílým masům a jemným sýrům.
Růžová polosuchá vína k desertům a nově i k uzeninám, jemným i ostrým sýrům.
Lehká červená vína se hodí ke smažené rybě, rybě v omáčce, bílým masům a pečené drůbeži, pečenému červenému masu, červenému masu v omáčce, pernaté zvěřině a jemným sýrům. Nově i jako aperitiv.
Červená aromatická vína, zůstala novotami nedotčena. Hodí se k pečeným červeným masům i červeným masům v omáčce, zvěřině pernaté i srstnaté a k ostrým sýrům.
Šumivá vína se podle nových doporučení hodí ke všemu.
Sladká přírodní vína a likérová vína se hodí k desertům a nově i jako aperitiv.
Chuťovky k vínu
Základní suroviny:
300 g mletého vepřového nebo drůběžího masa, 1 vejce, sůl, 1 lžička grilovacího koření, 1/2 lžičky pepře, olej, na ozdobu sterilovaná okurka, čerstvá nebo sterilovaná kapie, sýr, veka, rohlíky, hořčice
Postup:
Mleté maso osolíme, okořeníme, přidáme vejce a důkladně promícháme. Necháme asi hodinu v chladu odležet, pak z masa utvoříme váleček. Z válečku odkrajujeme stejnoměrné dílky, na promoučeném nebo strouhankou posypaném prkénku je rukou trochu roztlačíme a v rozpáleném oleji po obou stranách usmažíme. Rohlíky nebo veku nakrájíme našikmo, plátky potřeme hořčicí (plnotučnou nebo krémžskou), obložíme plátky smaženého masa, doplníme dílkem okurky, kapie nebo jiné zeleniny a kostičkou sýra. Velmi dobře na těchto "vinných" chuťovkách vypadá podélně rozpůlený hermelín nakrájený na dílky, které jsou vždy položeny řeznou stranou dolů tak, aby vynikla vrchní bílá kůrka. Celou chuťovku spíchneme párátkem nebo ozdobným bodcem a naaranžujeme na tác.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.