Fotoaparáty se v současné době vyznačují mnoha různými funkcemi s celou řadou názvů. Abyste věděli, jak se v této složité problematice orientovat, přicházíme s článkem o funkcích digitálních fotoaparátů.
Vlastnosti
Rozlišení fotoaparátu je sice důležitý údaj, ale není nejdůležitější. Možná Vás překvapí, že pro tisk fotografií o rozměru 10x15 stačí 2MPix fotoaparát. Proto honička za co nejvyšším rozlišením postrádá smysl. Větší rozlišení sice přináší dvě výhody, lze dělat výřezy a zvětšeniny, na druhou stranu si musíme uvědomit, že za každou výhodu musíme zaplatit. Větší rozlišení tedy více stojí, a navíc se déle zapisuje na kartu a zabere víc místa. Proto je nutné pečlivě zvážit, jaké rozlišení využijete.
Zoom je funkce, která umožňuje přibližovat a oddalovat fotografované objekty. Na trhu se nacházejí takzvané ultrazoomy, což jsou digitální fotoaparáty s velikým rozsahem zoomu (například 10x, 12x,...). To je další veliká výhoda, za kterou ovšem také zaplatíme - tentokrát většími rozměry fotoaparátu a ne příliš "širokým ohniskem". To znamená, že ultrazoomy neumožňují hodně širokoúhlý záběr. Faktem je, že toto neumožňuje ani velká část kompaktních fotoaparátů na trhu, takže se o příliš vysokou nevýhodu nejedná. Nebo jsou zde fotoaparáty s běžným zoomem (3x,4x,...) - v tom případě doporučuji vybrat ten, který dovoluje hodně širokoúhlý záběr (první číslo u ohniskové vzdálenosti je menší než 32 mm).
Pozor si ale musíme dát na digitální zoom. Je to pouhý marketingový tah a jako kritérium výběru by neměl být brán vůbec v úvahu. Digitální zoom je pouhý zvětšený výřez (způsobující ztrátu kvality snímků), který lze s lepšími výsledky provést na PC. Vždy se zajímejte o čistě optický zoom - dle něj se také rozhodujte.
Optika je nejdůležitější součástí pro digitálního fotoaparáty, bohužel ale neexistuje měřítko kvality objektivů, které by výrobci zveřejňovali. Jediné, co lze vzít v úvahu, je provedení objektivu a jeho světelnost. Světelnost je velice důležitý údaj. Udává "propustnost" objektivu, tzn. kolik světla je objektiv schopen vstřebat a soustředit v ohniskové rovině. Jednoduše řečeno, čím menší je toto číslo, tím lépe, protože tím více světelnější je objektiv. Takže např. 2,6-3,2 je lepší než 2,9-4,9.
Materiál těla fotoaparátu je nezanedbatelná veličina. Jelikož jsou digitální fotoaparáty velice křehké a lehce rozbitelné, je lepší mít fotoaparát kovový, než plastový. V kovovém provedení jsou většinou stylové automaty nebo kompakty vyšší třídy (a samozřejmě digitální zrcadlovky). Kovový fotoaparát si pochopitelně nesmíme plést s nerozbitným, ale s vyšší odolností vůči pádům a nárazům určitě počítat můžeme.
Záznamové médium, neboli typ paměťové karty, může a nemusí být důležitým kritériem. Některé karty se totiž používají nejen v digitálních fotoaparátech, ale i např. v kapesních počítačích, MP3 přehrávačích, apod. Takže pokud takový přístroj doma máte, je lepší koupit digitální fotoaparát, který používá stejné paměťové karty. Pokud ne, je to skoro jedno.
Paměťové karty se liší jen jejich velikostí, kapacitou a rychlostí přenosu dat. Na kvalitu fotografií typ karty vliv nemá. Je ale nutné počítat s dodatečnou investicí do paměťové karty, neboť s fotoaparátem dostanete kartu s malou kapacitou, nebo nedostanete žádnou, protože některé fotoaparáty mají zabudovanou interní paměť. Originální kartu mít nemusíte, ale pokud fotoaparát kartu zničí, vyreklamovat to u prodejce fotoaparátu nelze (výrobce se bude bránit tím, že jste použili neoriginální kartu - a bude v právu).
Funkce
Režimy fotografování jsou obvykle čtyři. Jde o Automat, 2 Poloautomaty, které se liší prioritou clony a prioritou závěrky, a Manuální.
Automat je režim určený pro fotografy, kteří se chtějí bezstarostně věnovat fotografování, a nechtějí si lámat hlavu nastavováním fotoaparátu. Automat je tedy režim, který nastaví vše potřebné.
Poloautomat nenastaví všechny funkce sám, ale ponechává prostor fotografovi, aby si nastavil buď clonu anebo závěrku a fotoaparát už sám nastaví podle situace buď závěrku anebo clonu.
Manuální režim prakticky vše ponechává pod kontrolou fotografa. To znamená, že fotograf si nastavuje jak délku expozice, tak i hodnotu clony. Tento režim je vhodný pro kreativní lidi, kteří ví, co fotografují.
Programové režimy Vám usnadní manipulaci s fotoaparátem při fotografování různých objektů. Bývají označeny jako sníh, pláž, západ slunce, portrét, krajina atd. Když si nastavíte příslušný programový režim, dáte svému fotoaparátu najevo, co hodláte fotit. Na kvalitě výsledné fotografie se pak tato skutečnost může odrazit a snímek vylepšit, protože každá scéna má své zvláštnosti a fotoaparát s tím počítá. Jeho činnost spočívá v tom, že upraví expozici, clonu, barvy, ostrost a další detaily na základě zvolené scény.
Stabilizátor obrazu je velmi užitečné zařízení. Každému fotografovi se občas chvějí ruce, nebo mohou přijít i jiné nechtěné či neočekávané pohyby a otřesy, které tato funkce dokáže vyeliminovat. Velký užitek přínáší také při delších časech expozice nebo za zhoršených světelných podmínek.
Makro je další z režimů fotoaparátu, které můžeme ve svém přístroji mít. Tuto funkci využijí především ti fotografové, kteří chtěji zaostřovat a fotografovat velmi blízké předměty. V tomto režimu se fotografují nádherné detailní fotografie nejčastěji květů, hmyzu, anebo čehokoliv dalšího. U různých typů fotoaparátu lze zaostřovat na různé vzdálenosti. U některých je možné zaostřit už na 2 cm, ale do takových 5 cm je to rovněž velice dobré. Dvacet centimetrů už není nic moc, a v případě padesáti centimetrů se už prakticky o žádné Makro nejedná!
A nyní, když už znáte to nejdůležitější o fotoaparátech, můžete se vydat do našeho e-shopu a vybrat si některý z námi nabízených fotoaparátů zcela podle Vašich představ.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně