Chladničky patřily mezi hlučné spotřebiče, které málokdo chtěl mít tam, kde se nejčastěji vyskytuje v domácnosti - v kuchyni. V dnešní době se chladnička v novém nerezovém či barevném provedení stává dominantou kuchyně, která navíc plní užitečné funkce.
Vybíráme-li elegantní chladničku do naší domácnosti, neměli bychom zapomenout zvážit několik faktorů, mezi které vedle potřeb domácnosti a předpokládaného objemu (pouze orientačně) v chladničce uchovávaných potravin patří velikost bytu, styl interiéru a způsob života rodiny.
Každý typ domácnosti má poněkud odlišné potřeby. Vezměme si například domácnost s moderní kuchyňskou linkou. Pro takovou domácnost bude spíše vhodný vestavný spotřebič namísto samostatně stojící skříně, ale zcela odlišný případ nastává v případě garsonky, do které se bude patrně lépe hodit jednoduchá podstavná chladnička. Pokud je vaše rodina velká a zároveň nemusí příliš sledovat stav peněženky, můžete si klidně vybrat americkou chladničku s revolučními funkcemi.
Chladnička patří mezi spotřebiče, které běží nepřetržitě 24 hodin denně. Jelikož se z roku na rok prakticky neustále zvyšuje cena kilowatthodiny, nelze při výběru nepřihlédnout též ke spotřebě. Při výběru podle spotřeby nám může pomoci povinný energetický štítek, který nám řekne, do které třídy chladnička patří. Pokud moderní chladnička s dynamickým chlazením spadá do třídy A+ či dokonce A++, zpravidla ušetří rodině několik stokorun měsíčně na nižší spotřebě ve srovnání s např. 10 let starou vysloužilou chladničkou stejného obsahu. Uživatelé rovněž ocení komfort tzv. nulové zóny, která dokáže udržet nakoupené potraviny čerstvé přibližně dvakrát až třikrát déle. Vynikajícím doplňkem je též zásuvka XXL, která je určena pro uložení celotýdenního nákupu.
A co že je to dynamické chlazení? Je to především vynikající výhoda oproti starším chladničkám, které byly vybaveny tzv. statickým chlazením. U starších chladniček totiž bylo zapotřebí čas od času odstraňovat námrazu, která se utvořila na stěnách skříně a na potravinách. Tuto nevýhodu ale překonává automatické odmrazování ve výbavě moderních chladniček. Když malý snímač zaregistruje první namrzlé kapky, vypne se agregát a rozmrazení ledu se urychlí topným tělesem pod výparníkem. Voda potom odteče kanálky do misky a odpaří se teplem kompresoru.
Dynamické chlazení, které dnes mají všechny chladničky větších objemů a vyšší třídy, přispělo ke snížení spotřeby energie. K tomu výrazně dopomáhá též užívání účinnějších ekologických chladiv a kvalitnějších izolací skříní.
Díky těmto inovacím rovněž došlo ke vzniku teplotních zón v chladničkách, které mnohem lépe vyhovují potřebám ukládaných druhů potravin. Díky dokonalejšímu technickému opatření tak může v chladničce vzniknout tři až pět teplotních zón, z nichž některé se mohou lišit i vlhkostí prostředí.
Jednou z takových zón je i již zmiňovaná nulová zóna neboli biofreš. Tato zóna mívá dvě zásuvky, které se liší vlhkostí. Jedna ze zásuvek má nízkou vlhkost kolem 45 % a je určená pro ukládání masa, ryb a sýrů, druhá zásuvka má vlhkost kolem 90 %, kde zelenina vydrží čerstvá až několik týdnů, aniž by ztratila vitaminy.
Dvojkompresorové velkobojemové "americké" chladničky v současné době k sobě mají silnou alternativu v podobně jednokompresorových chladniček, které však z hlediska uživatele jsou vzájemně nahraditelné a jsou výrazně levnější. Jednokompresorové varianty těchto chladniček umožňují díky oddělenému systému regulace teplot srovnatelné efekty s dvojkompresorovými chladničkami. Díky této úpravě je navíc možné např. pro dobu dovolené přemístit uchovávané potraviny do mrazicí části a na delší dobu vypnout chladicí zónu. Díky tomu výrazně klesne spotřeba elektřiny.
Moderní chladničky se moho pochlubit řadou dalších doplňků. Jedním z nich je např. rozvod vymraženého vzduchu kanály a výdechy i vnitřní stranou dveří (tzv. systém Door Shower u chladniček Siemens) nebo postranními výdechy (např. LG Electronics u kombinací)kdy je do jednotlivých oddílů proud vymraženého vzduchu vháněn až dvanácti tryskami. Tento systém přináší intenzivnější zmrazování, rychlejšíé zchlazení a úsporu energie. Dalším vynikajícím doplňkem je také tzv. chladicí opona. Tato funkce spouští proud vzduchu vždy při otevření dveří, čímž se znemožní proniknutí teplého venkovního vzduchu do chladničky.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.