Pouhým stisknutím vypínače noční zahrada získá zcela jiné kompozice a barvy. Zahradní osvětlení je určeno především k lepší orientaci a bezpečnému pohybu. Ale proč by měla tato technika sloužit pouze k tomu, abychom viděli na cestu?
Proč nenasvítit zajímavou scenérii, zahradní dřeviny nebo skalku?
Na trhu najdeme nepřeberné množství doplňků: zahradní lampy, lucerničky a reflektory. Jejich vzhled za denního světla vidíme již při nákupu. Ale to, jak budou doplňovat zahradní atmosféru v noci, nepoznáme. Tak se může stát, že po instalaci na zahradě zjistíme, že intenzita i barva světla nám nevyhovuje. Proto je pro výběr osvětlení nejvýhodnější zahrada, kterou má prodejce k dispozici jako vzorovou a má ji přistupnou i ve večerních hodinách. Další možností je vypravit se na pozdní procházku kolem jiných zahrad, které mohou být naší inspirací.
Zahradní osvětlení použijeme většinou kvůli zajištění bezpečnějšího pohybu. Upřednostňujeme tedy cesty, schody a další riziková místa. Taková zahradní světla mohou být zapínána pomocí pohybových čidel. Tato spouštěcí technika ale není vhodná pro nasvícení zahradní scenérie, protože se po chvíli sama vypíná.
Zahrada musí spolu se zahradním osvětlením vycházet z jednotné koncepce. Na jednotlivá místa instalujeme stéjné typy svítidel.
Pro zavedení osvětlení na zahradě se uvádí jako bezpečné napětí 12 nebo 24 V. Rozvod nízkonapěťového osvětlení je možné vést po povrchu zahrady. Další bezpečné řešení představují zahradní světla napájená solárními panely a akumulátory. Rozvod 220 V je bezpečný jen pokud je celý systém vybudován podle předpisů za pomoci odborníků.
Množství zahradních svítidel se vyrábí z plastu, který je výhodný především pro svoji snadnou cenovou dostupnost. Palst ale nemá tak vysokou životnost jako kov a velmi rychle podléhá povětrnostním vlivům. O něco dražší ale zato trvanlivější jsou zahradní svítidla kovová.
Celkový dojem ze zahradního osvětlení spoludotváří zvolená barva světla. Existuje pestrá škála různých odstínů světla vhodných pro nasvícení rostlin - od studených odstínů spíše do modra až po teplé s nádechem do červena. Zvolíme vždy takovou teplotu světla, kterou zdůrazníme barvu nasvícené rostliny v zahradě.
Keře je vhodné nasvítit od spodu rozptýleným světlem. Zajímavé scenérie zahrady můžeme zvýraznit reflektory a bodovými světly. Do jezírka umístíme speciální světlo pod hladinu.
Světla musejí být rozmístěna tak, aby nás při chůzi po zahradě neoslepovala. Berme také ohled na obyvatele v okolí naší zahrady. Zvlášť dbejme na to, aby světla nezasahovala na blízkou komunikaci.
Další zajímavé články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.