Podzim na zahradě pomalu končí. Jsou poslední chvíle, které můžete své zahradě dát a připravit ji na jaro. To co uděláte na zahradě nyní jí prospěje. Podívejte se, jestli na stromech nezůstala nějaká jablka. Ty by mohla rozšiřovat škůdce a choroby, které by vaši zahradu soužili později. Plody nedávejte do zahradního kompostu, odvezte je s odpadem. Podívejte se, jestli ochrana vašich stromků je na svém místě, zdali máte plot v pořádku. Pokud v něm jsou díry, opravte je, aby se zajíci nedostali na zahradu a nepoškodili stromy. Okousané stromky zajdou. Srnky si smlsnou i na tůjích, mohou je spást až do metrové výšky. Tůje ale znovu obrostou. Obilte kmeny stromů. Obílené stromy předejdou jarnímu narmzání, kterému je zahrada vystavena.
Pokud máte na zahradě jen užitkový trávník, nemusíte si s ním tak lámat hlavu. Pokud si pěstujete na své zahradě okrasný trávník, ještě i nyní jej posekejte tak na 2 - 3 cm a dobře jej vyhrabte. Zbavte jej listí, aby byl před zimou čistý. Přihnojte trávník speciálním podzimním hnojivem podporujícím přezimování. Vysoký obsah draslíku trávník ochrání před nepřízní zimního počasí. Trávník bude dobře "naladěn" na začátek vegetace a bude z jara sytě zelený. I vaše zahrada se tak rychleji zazelená. Pokud svoji chatu v zimě nenavštěvujete nezoufejte, trávníku i zahradě to prospívá. Pokud po trávě, zahradě chodíte, hrozí poškození travních rostlin a zakládáte riziko vzniku sněžné plísně v místech udusaného sněhu.
Ještě je čas vzít do ruky rýč a zrýt na zahradě záhony. Úroda pak bude na zahradě větší. Záhony na zahradě zryjte, ale neuhrabávejte. Nechte zem otočenou. Mráz totiž hroudy přes zimu roztrhá a rozdrobí. Sníh a voda snáze pronikne do půdy a hluboké provětrání pomůže rozkladu organické hmoty. Pokud máte chatu nebo chalupu výše v horách, je podzimní rytí na těchto zahradách velmi důležité.
Nejlépe s odleželým hnojem, kompostovou zeminou, hnojivou rašelinou, listovkou, ale můžete i hnojit zeleným hnojením a zbytky rostlin, ovšem jen pokud neobsahují semena, zárodky plísní - nemoci. Zapracujte je do mělké vrstvy ornice. Pokud nejste úplně zastánci přírodních materiálů na zahradě, na hnojení můžete použít i průmyslová hnojiva jako draselnou sůl, dusíkaté hnojivo, Thomasovu moučku. Tam kde budete dávat na damly na zahradě kořenovou zeleninu, tam nehnojte.
Vyndejte ze země všechny cibuloviny, které nesnášějí zmrznutí, gladioly už máte mít dávno na přelomu října a listopadu pryč. Sestříhejte keře růží, sestříhejte růže, aby na nich nedozrály šípky, přihrňte kompost a zakryjte růže chvojím. Chvojí položte i na zahradní záhony, kde máte tulipány a narcisy. Zakryjte i mrazuvzdorné trvalky. Ty předtím sestřihněte tak na 10 cm. Pokud máte o nějaký druh strach, že je choulostivý a na zahradě by vám příští rok chyběl, vyjměte jej ze země, uložte do tmavé, suché, nezamrzající místnosti. Neukládejte do sklepa, protože dojara zplesniví nebo shnijí.
Pokud máte na zahradě ořešák a máte z jě velké listy, vězte, že ty i po usušení obsahují vitamín C a třísloviny jglanin, chinon juglon a glykosid hydrojuglon, které mají svíravé účinky. Používají se při žaludečních a střevních potížích a zevně při kožních chorobách. Listy mají repelentní účinek - nejlépe proti blechám. Listí ořešáku nahrabejte na sklizené záhony a přeryjte tenkou vrstvou zeminy. Třísloviny, které jsou vyplavované při deštích z listů do půdy tlumí klíčení plevele a ničí vajíčka slimáků. Nic pak nebrání tyto záhony na jaře osázet dle vašich představ.
Další články naleznete v našem přehledu nebo v OK poradně.